Železiar zatancuje i zaspieva po rusnacky

| Kultúra, Pozvánky | 23. 3. 2018

Folklórny súbor Železiar spojil do jedného predstavenia pravú rusínsku hudbu, tanec, spev i kroje. Výsledkom päťmesačných príprav je Rusnacka Maňira 2. Jej premiéra sa uskutoční 28. apríla v Divadle Grand.

V podaní FS Železiar zaznejú piesne, hudba a tance z regiónoch Šariš, Zemplín a Spiš. Foto: Peter Meľuch

V roku 2006 uviedol FS Železiar po prvýkrát Rusnacku Maňiru. „Išlo o celovečerný hudobno-tanečný program, ktorí moderovali rusinskí moderátori. Ale po troch rokoch sme z neho uvádzali už len jednotlivé čísla a postupne odišli skoro všetci vtedajší interpreti. V novembri minulého roka sme sa rozhodli pre akýsi návrat Rusnackej Maňiri – pre tanečný, vokálny a hudobný folklór v scénickej podobe tak, ako ho vidíme my v Železiari. Diváci uvidia tance z pôvodnej premiéry z roku 2006, ale aj nové hudobné a spevácke čísla,“ prezrádza Vladimír Urban, umelecký vedúci a choreograf FS Železiar a vysvetľuje názov predstavenia: „Rusíni a Ukrajinci sú vo všeobecnosti v našich východoslovenských regiónoch nazývaní Rusnaci. A maňira je slovo z ich dialektu a označuje naturel. Takže Rusnacku Maňiru by sme mohli preložiť rusnacka nátura, rusnacka mánia. Pre ich pôvodnú kultúru je príznačné, že majú radi spev, hudbu, tanec a zábavu. Je to ich letora. Charakteristická, výrazná podoba života. A my sme túto kultúrnu črtu zinscenovali a chceme ju predstaviť na javisku. Naším zámerom je ukázať aspoň malý kúsok z veľkého bohatstva a rôznorodosti rusínskej kultúry a poukázať na jej krásu a jedinečnosť. V našom podaní zaznejú piesne, hudba a tance z regiónov Šariš, Zemplín a Spiš, najmä z obcí Kyjov, Čirč, Šemetkovce, Šambrón či Jakubany. Vystúpi 14 tanečníkov, 18 tanečníc, 7 speváčok a 5 hudobníkov.“

Na pravú rusínsku hudbu, tanec, spev i kroje pozýva FS Železiar 28. apríla o 19:00 do Divadla Grand. Cena lístkov je 10 až 12 eur a zakúpite ich na ticket-art.sk.

Eva Barnišinová


Tags: , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Železiar zatancuje i zaspieva po rusnacky

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems