Výstava, ktorá „zahreje“

| Kultúra | 23. 3. 2018

Najnovšia výstava košického ÚĽUV-u prezentuje vlnu ako unikátny, prírodný, ekologický a nedocenený materiál s dlhodobou tradíciou a všestranným využitím.
Zároveň približuje ľudové techniky ako vyšívanie, plstenie, pletenie šnúr, gubárstvo, súkenníctvo či tkanie na ráme.

Cieľom výstavy Vlnenie je „predstaviť vlnu ako všestranne využiteľný, praktický a estetický materiál, a to nielen v minulosti, ale aj v súčasnom interiérovom či odevnom priemysle. Chceme oživiť záujem o jej spracovanie u výrobcov a výtvarníkov. Keďže ide o unikátny prírodný materiál s veľmi dlhou tradíciou, je dôležité pripomínať ho verejnosti a zároveň poukázať aj na výrobcov, ktorí sa spracovaniu vlny venujú dodnes. Zvláštnu pozornosť si určite zaslúžia výrobky z guby – vlnenej tkaniny s dlhým vlasom na povrchu, ktorá sa používala na výrobu prikrývok, kobercov či vrchného mužského odevu. Gubárstvo ako remeselná výroba na Slovensku zaniká, posledným gubárom u nás je Ján Fotta z Klenovca. Výrobe gúb a kobercov z ovčej vlny sa venuje od roku 1979. V minulom roku získal titul Majster ľudovej umeleckej výroby. Posolstvom výstavy je, aby práca našich predkov a materiál, ktorý nám príroda darovala a dodnes daruje, neupadli do zabudnutia. Aby sme si vážili, že to, čo je dnes pre nás samozrejmé, sa rýchlo môže stať zabudnutou históriou,“ zdôrazňuje Peter Szeman z ÚĽUV-u.

Súčasný vlnený dizajn
Vyšívané čepce a zástery, kabátiky, guby, zápästky, vankúše, ruksaky, kabelky, čiapky, čepce, koberce, krojované záložky… Takmer 200 vystavených vlnených výrobkov pochádza zo zbierok Múzea ľudovej umeleckej výroby v Stupave, ako aj z dielní súčasných výtvarníkov, výrobcov a prác študentov Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku a Školy úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave, ktorí dokazujú, že vlna môže zaujať aj v súčasnom dizajne.

Výstava Vlnenie potrvá v Galérii ÚĽUV (3. poschodie) na Mäsiarskej 52 v Košiciach do 6. júna.

Vedeli ste, že?
Ovčia vlna sa delí podľa jemnosti do troch kategórií – jemná (najkvalitnejšia), stredne hrubá a hrubá. Rozlišujeme jej štyri prirodzené farby: biela, žltá, hnedá a čierna.

Eva Barnišinová
Foto: autorka


Tags: , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Výstava, ktorá „zahreje“

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems