Vrabce a Beatles

| Literatúra, Stĺpček | 23. 3. 2018

Opäť si zalistujeme v knihe pre deti a mládež. Ani nie preto, lebo marec patril slovesnej kultúre a druhý apríl slávime ako Medzinárodný deň detskej knihy. Dôvodom je skôr úsmevná grafická i obsahová nápaditosť prózy Vladimíra Leksa-Pichaniča. Hrdí sa prívlastkom prvej knihy s Četerským slovníkom. Mňa skôr zaujali akordy na vnútornej strane prebalu. Tak či onak, knižný titul Mám radšej Beatles s ilustráciami Miroslava Regitka si vychutnajú nielen deti, ale aj dospelí. Miera stotožnenia sa s hlavným hrdinom je pri všetkých generáciách vysoká. Mení sa iba spôsob komunikácie. Veľkáčom pomôže spomínaný slovník a tí mladší – OMG, veď je to ich „materčina“…

Ako už napovedá názov, ale aj pestrofarebná obálka, obsah sa dotýka hudobného priemyslu. A nie hocijakého. Hlavný hrdina Berco je siedmakom. A nie hocijakým. Rodičia by z neho chceli mať husľového virtuóza, čo je Bercovi proti srsti. Takmer by už túto hudobnú patáliu ukončil, keby ho nepreradili k staršiemu, skúsenému učiteľovi s atypickým prístupom k vyučovaniu. Berco dostáva zázračné husle z roku 1772 a jeho život naberie dobrodružný nádych. Prichádza nápad založiť si kapelu, výzva naučiť sa hrať na gitare a nakoniec aj kolotoče s talentovaným, ale chudobným Lojzom. Medzitým Berco stráži maličkého brata kamarátky a rozpráva mu vymyslené rozprávky o vrabcoch. Prelínajú sa s kapitolami, no pozorný čitateľ veľmi rýchlo pochopí myšlienkovú súvislosť s dejom. A ten, napriek svojej dynamike, má ideovú hĺbku, zrozumiteľne komunikuje základné ľudské hodnoty. Ilustračné fotografie zas rozširujú vedomosti čitateľa. Len čo sa v texte spomenie umelec, športovec alebo historicky významná osobnosť, v hornej tretine knihy je ich fotografia so stručnými informáciami. Samozrejme, rovnako je to aj s opisom spomínaných hudobných nástrojov.

Román Mám radšej Beatles na platforme moderne vyrozprávaného príbehu nenásilne rozširuje kultúrny rozhľad malých čitateľov. A v neposlednom rade, z konania protagonistu Berca si možno brať príklad. Mimochodom, vydedukovali ste, prečo Beatles a vrabce na prebale…?

Alena Štrompová


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Vrabce a Beatles

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems