Veci, čo sa diali po druhej svetovej vojne

Štefan Štec uvedie epické folklórne predstavenie

| Pozvánky | 23. 3. 2018

Štefan Štec aktuálne pracuje na nevšednom folklórnom predstavení. Cez krásnu hudbu a tance chce poukázať na nevysporiadané témy z našej minulosti súvisiace s politickým režimom po druhej svetovej vojne. Násilné vysťahovanie menšín, problém identity, výstavba sídlisk i socialistický model spoločnosti, ktorý potlačil národnostnú rôznorodosť. To a oveľa viac ukáže autorský projekt Veci, čo sa dejú 15. apríla o 18:00 v Štátnom divadle Košice.

Štefan Štec. Foto: Martin Krestián

„V programe Veci, čo sa dejú pracujem s témou obdobia po druhej svetovej vojne na našom území. Prostredníctvom autentických príbehov chcem poukázať na situácie, aké sa diali. Zmena národnostnej štruktúry obyvateľstva, násilné či nenásilne vysťahovanie menšín z nášho územia. Príbeh ‚vyrozprávame‘ cez osud Rusínov Betky a Bogdana. Cez ich cestu domov, ktorú nikdy nenašli. Ponúkneme tradičný folklór Lemkov, Rusínov, Rómov, Ukrajincov, ale aj Židov. V závere sa pokúsim znázorniť tiež problém identity, ktorý nám priniesol bývalý režim. Výstavba sídlisk i socialistický model spoločnosti mnohokrát potlačil národnostnú rôznorodosť, ku ktorej sa ľudia prestali hlásiť. Stali sme sa jednotvárnou spoločnosťou a za dverami tisícky bytov sme skrývali svoju skutočnú tvár. Program doplní krásna autorská hudba inšpirovaná ľudovými piesňami,“ hovorí autor projektu a veľký folklórista Štefan Štec. Námet nosil v hlave už veľmi dlho: „Cítil som silnú nutnosť vytvoriť tento program, inak by mi praskla hlava.“ Štefan je autorom aj choreografie a scenára, kreatívne mu pomáha manželka Dušana a realizačne jeho tím z FS Hornád, či už speváci, tanečníci, alebo hudobníci. „Naša ľudová hudba hrá v súbore Hornád približne tretí rok. Možno nie je taká známa ako iné, avšak talent, skúsenosti a profesionalita týchto mladých hudobníkov sú také intenzívne, že v súčasnosti si ani neviem predstaviť spoluprácu s niekým iným. Je to presne ten moment, keď si ľudia sadnú nielen nástrojmi.“

55. výročie FS Hornád
Štefana Šteca verejnosť pozná ako vynikajúceho speváka, tanečníka, choreografa, finalistu šou Zem spieva. Tentokrát sa pasuje s úlohou režiséra a nie raz má chuť vbehnúť do deja. „A určite sa to aj stane v niektorých momentoch programu,“ prezrádza. Takýto epický formát bude lastovičkou v repertoári FS Hornád. Odpremiéruje sa 15. apríla o 18:00 v ŠD Košice pri príležitosti 55. výročia folklórneho súboru.

Košičan Štefan Štec je už 12 rokov členom folklórneho súboru Hornád. Začínal ako tanečník, neskôr už aj ako spevák a asistent v umeleckom vedení. Teraz je umeleckým šéfom kolektívu a jeho choreografie pomohli súboru vyhrať niekoľko celoslovenských súťaží. V ostatnom období jeho tvorba inšpiruje aj iné kolektívy na Slovensku.

Gabriela Krestián Kuchárová


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Veci, čo sa diali po druhej svetovej vojne

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems