Umelec, ktorý patril všade a nikde

| Umenie | 9. 3. 2018

Košický rodák Leopold Horovitz patril k najznámejším portrétistom svojej doby. Východoslovenské múzeum pri príležitosti storočnice jeho úmrtia pripravilo nevšednú výstavu. Cez autoportréty, portréty, dobové fotografie a digitálne spracované skicáre spoznáte zaujímavý životný príbeh tohto výnimočného maliara.

Keď vraj mladý Leopold pomaľoval obrázkami dom, jeho rodičia ho nepotrestali, ale priviedli ku košickému maliarovi a umeleckému fotografovi Imrichovi Emanuelovi Rothovi. Pod jeho vedením rozvíjal svoj talent, ktorý môžeme do 22. apríla obdivovať vo VSM. Výstavu Leopold Horovitz: Stratený – Nájdený tvoria umelcove veľkolepé portréty a nedokončené maľby, ale aj diela jeho učiteľov, konkurentov, nasledovníkov či syna Armina. Horovitz žil istý čas v Košiciach, Varšave, Budapešti, Paríži aj vo Viedni, a zrejme preto ho kurátorka výstavy Jana Švantnerová nazvala košickým rodákom, ktorý patril všade a nikde.

Leopold Horovitz: Autoportrét. 1888. Ceruza, papier. Maďarská národná galéria, Budapešť.

Posmrtná Sissi
František Jozef I. po smrti manželky Sissi poveril Leopolda Horovitza, aby namaľoval jej spomienkový portrét. „Keďže umelec videl Sissi len raz, požiadal o rozhovory cisára aj služobníctvo. Vďaka nim ju lepšie spoznal a keď dielo dokončil, František Jozef mu povedal, že namaľoval najvypovedanejší obraz cisárovnej. Práve Horovitzov spomienkový portrét slúžil ďalším umelcom na vyobrazenie Sissi po smrti. Zaujímavosťou je, že autor namaľoval dve verzie – na jednej mala cisárovná ofinu, na druhej nie. Urobil tak, pretože na fotografiách, ktoré mal k dispozícii, Sissi nemala ofinu, ale v čase pred smrťou ju nosila. František Jozef si nakoniec vybral Sissi s ofinou,“ prezradila múzejná pedagogička a zároveň naša sprievodkyňa Katka Ščerbanovská. Dodala, že Horovitz taktiež namaľoval jeden z posledných portrétov Františka Jozefa. „Páči sa mi, že sa snažil maľovať človečinu. Keď daného človeka spoznal cez súkromné rozhovory, preniesol to aj na plátno. Dal mu dušu v obraze. A možno preto majú niektorí návštevníci pocit, že ľudia na portrétoch im chcú niečo povedať,“ vysvetľuje Ščerbanovská.

Eva Barnišinová
Foto: archív SNG


Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Umelec, ktorý patril všade a nikde

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems