Slovenskí špičkoví investigatívci v stredu v Tabačke

| Tlačové centrum | 5. 3. 2018

Úkladná vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej otriasa Slovenskom. Špičkoví investigatívni novinári Zuzana Petková, Arpád Soltész, Mikuláš Jesenský a Jaroslav Vrábeľ prídu diskutovať do Tabačky o podozreniach a otázkach, ktoré vyvolal bezprecedentný zločin. Tabačka Kulturfabrik pozýva verejnosť na diskusiu v rámci cyklu Tabačka Talk v stredu 7. marca od 19:00 h.

Zástupkyňa šéfredaktora ekonomického týždenníka TREND Zuzana Petková písala o daňových podvodoch, v súvislosti s čím ju vypočúvala Národná kriminálna agentúra (NAKA). Pomohla tiež odhaliť podozrivé transplantácie v košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura. Košičan Arpád Soltész písal v 90. rokoch o mafii, politike a privatizácii na východe Slovenska a v časoch mečiarizmu na vlastnej koži pocítil riziká svojej práce. Jeho knižný debut Mäso – Vtedy na východe patril k literárnym hitom minulého roka. Bard košickej žurnalistiky Mikuláš Jesenský, šéfredaktor regionálneho denníka KOŠICE:DNES, sa ako bývalý redaktor denníka SME dlhé roky venoval mnohým podozrivým kauzám na východnom Slovensku. Šéfredaktor regionálneho denníka KORZÁR Jaroslav Vrábeľ je držiteľom viacerých novinárskych ocenení za texty odhaľujúce korupciu.

Diskusiu bude moderovať člen Správnej rady Tabačky Kulturfabrik a dramaturg diskusii Tabačka Talk Karol Rohrer. Ako zdôraznil, záleží na každom z nás, ako sa zachováme, či podľahneme frustrácii a ľahostajnosti k veciam verejným, alebo budeme aktívne meniť charakter tejto krajiny: „Ján Kuciak robil prácu za nás všetkých a pre nás všetkých. Zdieľame s ním túžbu po krajine, kde platia pravidlá a kde kľúčové inštitúcie plnia svoje základné úlohy.“

To je aj dôvod, prečo nezávislé kultúrne centrum Tabačka Kulturfabrik podporilo piatkové pietne zhromaždenie v Košiciach a prečo dáva priestor tejto diskusii. „Každého z nás premkol intuitívny pocit, že sa stalo niečo, čo ide nad rámec ľudskej tragédie a straty dvoch mladých ľudí, niečo, čo má dopad na životy nás všetkých. Celé Slovensko dalo najavo, že to, čo sa stalo, je už za hranicou akceptovateľného,“ konštatoval riaditeľ Tabačky Peter Radkoff. Podľa neho práve nezávislé centrá môžu a majú byť miestom, kde demokracia nachádza svoje útočisko a kde má verejnosť možnosť slobodne diskutovať o veciach, ktoré sa jej bytostne dotýkajú.

Viac informácií poskytne:
Karol Rohrer
Tel.:+421 917526714
mail: karol@tabacka.sk
www.tabacka.sk

Tento text nie je obsahom redakcie.


Tags: , , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Slovenskí špičkoví investigatívci v stredu v Tabačke

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems