Recepty na záchranu čreva

| Stĺpček | 9. 3. 2018

Pôstne obdobie, odhliadnuc od jeho primárne duchovného kontextu, každoročne šikovne využije rad odborníkov na zdravý životný štýl. Jarná detoxikácia či jarná očista organizmu je v tomto čase precizovanou témou. Stačí iba trošku slnečných lúčov navyše a už sa vymieňajú osvedčené rady, ako schudnúť do plaviek. S úsmevom či bez, a už vôbec nie v kontexte cirkevného obdobia, sa mi do ruky dostala novinka od Igora Bukovského. Je jedným z mála, ktorého rady dokážem „stráviť“. Neuznáva kontraproduktívne rýchle diéty ani neurotické sledovanie váhy. Ako zdôrazňuje, na svete je niekoľko rozumnejších činností než každodenné zapisovanie kíl. Rovnako život môže byť oveľa plnohodnotnejším, pokiaľ jedlo nebude jedinou radosťou zo života. A práve pôžitok z rozumného stravovania sa a množstvo vedomostí o črevnom nervovom systéme prináša sympatická, graficky pútavá dvoj-kniha Igora Bukovského a dvojice autoriek.

Zabaví titul oranžovej časti: Protiprdkavá kuchárska kniha. Výnimočnou nie je vďaka humornému názvu, ale pre svoje prvenstvo. Je totiž prvou slovenskou Low-FODMAP knihou prinášajúcou recepty na riešenie porúch trávenia. Tí, čo trpia syndrómom dráždivého čreva vedia, o čom je reč. Pridať by sa mohli aj bezlaktózoví stravníci. A čo ostatní? Recepty sú vynikajúce, nenáročné a s minimom fantázie sa dajú kreatívne variovať. Celostranové fotografie a poznámky kuchára (tipy, ako pokrm vylepšiť, upraviť, urýchliť) robia z prípravy kulinárske potešenie.

Zelená, druhá časť publikácie s názvom (Za)chráňte svoje črevo sľubuje navždy zmenené vnímanie trávenia. Dočítame sa o funkcii a činnosti črevného nervového systému, o tom, ako a s čím komunikuje. Igor Bukovský pomáha porozumieť problematike pálenia záhy, syndrómu presakujúceho či dráždivého čreva, zápchy, helicobactera, flatulencie a pod. Jasné, nie je to čítanie na dúšok, odborným názvom sa nevyhneme, avšak text je prehľadne a farebne členený, kľúčové slová zdôraznené. Hlavným cieľom knihy je naozaj porozumieť a mať radosť. Aj z jedla.

Alena Štrompová


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Recepty na záchranu čreva

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems