Pakt o vzájomnom nerušení

| Deti, Stĺpček | 23. 3. 2018

Medzi matkami a deťmi existuje istá nepísaná dohoda. Lepšie povedané „pakt o nerušení“. Koná sa vtedy, keď mama už naozaj potrebuje v pokoji čosi urobiť – najesť sa, skočiť na wecko, vypísať faktúry, zašiť si silonky, potelefonovať… doplňte svoje. Aby vytúženú aktivitu nielenže dokončila, ale vôbec začala, nechá svoje dieťa vykonávať zakázanú, resp. bežne nepovolenú činnosť. A vtedy sa dejú veci! Mláďa sa sústredí na 200% a v dome zavládne podozrivé ticho. Zrazu je preň matka vzduch. Ponorí sa naplno do aktivity a napríklad takú obyčajnú brokolicu s úžasom rozmadžgáva v dlaniach, rozmazáva po stole a fŕka na podlahu. Servítku trhá na malilinké franforce, ktoré sa perfektne vznášajú v éteri. Alebo mení pomádu na celotelový krém a gél na vlasy. Áno, áno, ten bordelisko si neviete ani predstaviť, ale matkám to za to stojí. Za pocit slobody, že konečne môžeme urobiť to, čo chceme a nebudeme tisíckrát vyrušené.

Na inšpiráciu som sa opýtala medzi kaMAráTKAmi, aké činnosti u nich zabezpečia pakt o vzájomnom nerušení. Ich deti majú občas dovolené: Miešať rukou čaj v hrnčeku; vyberať veci z komody (ideálne spodnú bielizeň, veľa malých kusov dlhšie zabaví); vyťahovať papier či plast zo separovaného odpadu (samozrejme domáceho); triediť bižutériu; maľovať sa maminým štetcom na púder a loviť v kozmetickej taštičke; čarbať v dospeláckych papieroch; vkladať hračky do bubna práčky; rozmiestňovať hrnce a varechy po kuchyni; čapať sa v lavóre s vodou; ťukať do klávesnice vo vlastnom office dokumente…

No aby pakt fungoval, musia sa dodržať isté pravidlá: 1. Matka nesmie za žiadnych okolností dieťa rušiť, ani otázkami či inou zbytočnou komunikáciou, akou sú pochvaly, či citoslovcia (ne)súhlasu. Ideálne naň ani nekukajte. Kvôli bezpečnosti ho pozorujte len úkosom. 2. Matka musí okamžite využiť chvíľu pre seba, neotáľať a ihneď vykonať, čo potrebuje. 3. Po aktivite treba rýchlo spratať stopy, lebo zvyšná časť rodiny nenájde pochopenie pre paradajkové odtlačky na stene. 4. Ak sa bod 3. nepodarí, treba všetko zhodiť na nehodu. Čiže si pre istotu natrénujte útrpný výraz obete. 5. Pakt o nerušení sa oplatí realizovať len raz za čas, inak nám z toho neporiadku môže prepnúť alebo nás vnímavejšie deti prekuknú. A to by sme nechceli! Jedno ani druhé.

Text a foto: Lucia Radzová


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Pakt o vzájomnom nerušení

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems