Hentá sa zle oblieka!

| Editoriál | 9. 3. 2018

Dnes všetci vieme všetko. Diagnózu si určíme vďaka studnice múdrosti allias modrykonik.sk, akciu nafotíme s parádnym mobilom, pohovku vyrobíme z paliet, blog o varení založíme, lebo je to IN a usporiadame aj nejakú veľavravnú diskusiu. Na ktorej sa budeme chváliť, ukazovať, možno niečo kritizovať. Lebo dnes všetci vieme kritizovať. Filmy, knihy, hudbu, jedlá, ulice, mestá, známych aj neznámych. Hentá sa zle obliekla, tamten nevie rozprávať, slovenské filmy sa nedajú pozerať a knihy? Stav slovenskej literatúry je vraj biedny. Zo všetkých strán sa na mňa valia názory zdatných „kritikov“, ktorí sa zgrupujú v medzinárodnej základni zvanej sociálne siete. Až mi napadla otázka, či sa patrí bez patričnej odbornosti a skúseností prejaviť názor verejne a bez ostychu?

Patrí, či nepatrí, knihy kritizujú čitatelia, čo ani jednu nenapísali, filmy zasa ostrí sledovači, ktorí ale žiadnu snímku nenatočili a ľudí zasa ľudia, ktorí sami nie sú dokonalí. Priznávam sa, kritika mi nie je cudzia, ale doprajem si ju v súkromí. Za zatvorenými dverami sa manželovi zverím, že film ma nudil a tú moderátorku z televízie by mali naučiť zmäkčovať. No verejne by som takto rožky nevystrkovala. Čo sa nepáči mne, môže sa pozdávať inému, a kde je záruka, že môj názor má hlavu a pätu?

V Zajtrajších novinách často píšeme o knihách, filmoch, podujatiach. Nadchneme sa domácou tvorbou a sme hrdí, akú službu robíme tunajšiemu umeniu. Až príde do redakcie mejl, či to myslíme vážne. Či si to ten „trápny“ film zaslúžil a kde je poriadna kritika?! Tak, milí čitatelia, poviem vám na rovinu, že tá v Zajtrajších novinách nie je. Možno sem-tam podľahneme emóciám a niekde v riadkoch zakódujeme nespokojnosť, ale naším cieľom nie je ostro posudzovať, lež ukazovať. Na filmy, knihy, ľudí a podujatia. A veríme, že vy sami si vytvoríte názor, za dverami vášho domova, a po dôkladnom zvážení ho (ne)vytiahnete na svetlo sveta. S plným vedomím, že váš úsudok môže kreovať mienku spoločnosti. Ale kde je záruka, že ten váš úsudok má hlavu aj pätu?

Gabriela Krestián Kuchárová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk


Tags: ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Hentá sa zle oblieka!

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems