Život po škandinávsky

| Cestovanie | 23. 2. 2018

Čoraz viac turistov mieri počas dovolenky do škandinávskych krajín. Ponúkajú totiž všetko, čo sa na juhu nedá nájsť. Vikingské lode, fjordy, Andersenovské domčeky či sauny, ktoré predbehli automobily. Na uliciach kraľujú cyklisti, chodci a v zime aj lyžiari!

Lofoty – súostrovie pri nórskom pobreží. Foto: Fero Michlík

Fenomény severských krajín
Nórsko je síce najdrahšia krajina v Európe, no divokosť jej dokonalej prírody vás chytí za srdce. Očarí nádhernými fjordami, dolinami medzi hrebeňmi vysokými 1700 metrov či 800-metrovými vodopádmi. V minulom roku sa ocitlo na priečke najšťastnejších krajín sveta, čím vystriedalo Dánsko, ktoré v rebríčku kraľovalo už tri roky po sebe. Dánsko je známe ako krajina Vikingov s moderným a ekologickým prístupom k životu. Najvyhľadávanejšími miestami sú Andersenovské domčeky v Kodani či tisíc rokov staré vikingské lode v Roskilde. Ak zavítate do ďalšej severskej krajiny – Švédska, učaruje vám nádhernou prírodou, bohatou históriou a otvorenou mysľou jej obyvateľov. Domáci neváhajú na lyžiach jazdiť na železničné stanice či autobusové zastávky, niektorí tak dokonca dochádzajú do práce. Zdá sa vám to bláznivé? Vo Fínsku majú zasa iný fenomén – viac sáun ako automobilov. V krajine nájdete 187 888 jazier, 179 584 ostrovov a lesy plné sobov. Každá škandinávska krajina má originálne čaro, no pre mnohých cestovateľov je najpríťažlivejší Island. Objavíte tu divokú prírodu, farebné domčeky, srdečných ľudí a atraktívnu kultúru plnú nezvyčajných zvykov.

Profesionálny sprievodca Fero Michlík precestoval počas tridsiatich rokov množstvo štátov, no škandinávske krajiny sú pre neho srdcovkou. Na cestovateľskej prednáške 21. a 22. marca o 18:00 v HalmiSpace na Hlavnej 21 porozpráva o skúsenostiach s veľmi neobyčajným severským životom v pozadí krásnych fotografií. Lístky v cene 4 € sú už v predaji v HalmiSpace.

Jarmila G. Gaľová


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Život po škandinávsky

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems