Zakázaný Ďurišin po prvýkrát vo VSG

| Umenie | 9. 2. 2018

Výstavu Po moderne/Metropola východu 1945 – 1989 tvorí 126 diel od 45 autorov a právom patrí k najväčším minuloročným projektom Východoslovenskej galérie v Košiciach. Je jedinečná v tom, že prezentuje takých košických autorov a diela, ktoré ešte nikdy neboli vystavené alebo už zanikli.

Časť prvého poschodia VSG patrí olejomaľbám, kresbám, grafikám, plastikám a úžitkovému umeniu. Sú rozdelené do piatich sekcií podľa desaťročí, pomenovaných podľa konkrétneho diela, ktoré sa v danom období nachádza – Na periférii, Industrie, Nech kvitnú kvety, V bezváhovom stave a Pretvorím krajinu na svoj obraz. Súčasťou výstavy je aj päť projektorov. „Majú prezentovať fenomén sochárskych realizácií v košickom verejnom priestore v rokoch 1945 – 1989. Do podoby piatich videí sme zdigitalizovali dobové fotografie z Dokumentačného centra VSG, a to aj s popismi autora, názvom diela a lokalitou s pôvodným pomenovaním ulice, napríklad Leninova. Niektoré zo zachytených objektov už v súčasnosti neexistujú, iné sú pokryté trávou, špinou či grafitmi. Aj týmto virtuálnym obohatením sme chceli poukázať na to, ako sa pristupovalo ku skultúrneniu v centre Košíc a pri výstavbe nových sídlisk. Zaujímavosťou je, že v meste sú sochárske diela od slovenských, českých aj zahraničných autorov (Japonsko, USA, Nemecko, Estónsko…). Tí prišli do mesta v rámci sochárskych stretnutí či medzinárodných Sympózií v kove, ktoré v 60. a 70. rokoch minulého storočia organizovali Východoslovenské železiarne,“ opisuje historické pozadie Miroslav Kleban, asistent kurátora a poukazuje na jedinečnosť výstavy: „Približuje nám, ako sa mesto transformovalo z multikultúrnych medzivojnových Košíc na budovateľskú socialistickú metropolu. Výtvarné diela dokazujú, aké tendencie a štýly autori preferovali. Výstava zároveň odhaľuje skrytú či doposiaľ neobjavenú (nepriznanú) kvalitu niektorých diel, ktoré boli vystavované sporadicky, či vôbec.“

Monumentálny hliníkový reliéf Márie Bartuszovej.

Toto nie je súčasť budovy
K prvovystaveným dielam vo VSG patrí monumentálny hliníkový reliéf Márie Bartuszovej. Pôvodne bol vytvorený pre vtedajšie Východoslovenské železiarne, kde dlhé roky tvoril súčasť interiérovej výzdoby. Aj keď toto dielo prevyšuje svojimi rozmermi všetky ostatné, viacerí návštevníci ho prehliadnu. Vnímajú ho totiž ako časť budovy galérie. Na výstave môžete po prvýkrát vo VSG obdivovať štyri alternatívne čierno-biele grafiky Igora Ďurišina. Aj keď pôsobil v Košiciach, vtedajší režim bol proti nemu. Keďže bol synom gréckokatolíckeho kňaza, nemohol dokončiť strednú školu a ani rozvíjať svoj talent na univerzite. Preto v 80. rokoch emigroval do Nemecka, kde žije dodnes.

Súčasťou výstavy je aj 5 projektorov so zdigitalizovanými dobovými fotografiami. Na snímke: Ján Mathé, Pocta III., Dom umenia.

Výstava Po moderne/Metropola východu 1945 – 1989 je sprístupnená do 19. mája 2018 v budove VSG na Hlavnej 27. K výstave je pripravený sprievodný program v podobe prednášok. Viac info nájdete na www.vsg.sk alebo Facebooku VSG.

Eva Barnišinová
Foto: Ondrej Rychnavský (VSG)


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Zakázaný Ďurišin po prvýkrát vo VSG

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems