V Kulturparku sa odovzdávali komiksové ceny

1. február ● Kasárne/Kulturpark ● Thomas Orrow Award

| Umenie | 9. 2. 2018

Komiksovým autorom svitá na lepšie zajtrajšky. Na domácej scéne sa totiž rysuje tradícia komiksovej súťaže.

Tom Orrow, Dive Buki a Fakulta umení Technickej univerzity v Košiciach zorganizovali prvý ročník Thomas Orrow Award. Do medzinárodnej súťaže sa zapojili autori zo strednej Európy a absolútnym víťazom sa stal mladý Čech Lukáš Komárek s komiksom Maiden fair. „Je to moje prvé ocenenie, čiže som nadšený. Zároveň je to také pošoupnutí do ďalšej práce. Vedel som, že chcem robiť niečo rozprávkové, mytologické, príbeh s ponaučením,“ hovorí mladý študent komiksu a ilustrácie na Fakulte Ladislava Sutnara v Plzni a na otázku – aké je to ponaučenie, odpovedá: „Vo vzťahoch sa často snažíme vnútiť tomu druhému naše myslenie a naše predstavy. Chceme si ho kúpiť, urobiť na neho dojem, ale v skutočnosti je dôležité dať človeku čas.“ Lukáš sa stal víťazom v hlavnej kategórii Najlepší komiks. Porota ocenila jeho nápad, výtvarnú techniku, ale aj vhodnú kombináciu slova a obrazu. „Do súťaže sa zapojilo množstvo talentovaných výtvarníkov, používali najrôznejšie techniky a práce boli po tejto stránke veľmi zdařilé. Ale pri víťaznej práci nás zaujalo to, že výtvarná kompetencia slúži komiksu, je mu podriadená. Kombinácia slova a obrazu je pri komikse veľmi dôležitá a tieto dve zložky by sa mali dopĺňať, mali by byť v symbióze. Text a obraz by nemali hovoriť to isté, nemali by sa popierať, mali by sa podporovať. Komiks nie je literatúra, čiže slovo by nemalo prebíjať výtvarnú zložku, a to, čo nám dokážu povedať samotné obrázky,“ vysvetľuje člen poroty Martin Foret.

Zoltán Koska (HU) – Ystal Hyuck.

 

Celkovo sa hodnotilo päť kategórií – Best Story (Katarína Dušanová), Best Graphics (Zoltán Koska), Creative Creatuce Approach (Eva Ondová), Špeciálna cena Best Comics Magazine (časopis Pomimo) a hlavná kategória Best Comics Work (Lukáš Komárek). Víťazné práce môžete vidieť na výstave Tom Orrow Comics Fest v budove Bravo v Kasárňach/Kulturparku do 25. februára. Tvorí ju 15 súťažných a 6 nesúťažných diel.

Lukáš Komárek (CZ) – Maiden Fair.

Thomas Orrow Award je aktuálne jediná komiksová súťaž na Slovensku. Podľa spoluorganizátora Richarda Kittu je to ideálna príležitosť na zviditeľnenie komiksových autorov, vytváranie kontaktov medzi nimi, ale zároveň aj medzi firmami, ktoré hľadajú tento typ umelcov.

Redakcia


Tags: , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: V Kulturparku sa odovzdávali komiksové ceny

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems