Sedem nových zločin(c)ov

| Literatúra, Stĺpček | 9. 2. 2018

Počet fiktívnych vrážd na Slovensku stúpa. Nápadne rýchlo. Nezávisle od množstva sychravých dní a tmavých zákutí. Po uliciach sa plazia tiene zahraničných i domácich kriminálnikov. V pätách sa im ženú klasickí detektívi i moderní vraždári. Obyčajne fajčiari. Často s dychom alkoholikov. No vždy úspešní. A vo svojich nerestiach neskutočne šarmantní. Občas sa medzi nimi mihne ženská. Tvrdá. Nekompromisná. Alebo investigatívna žurnalistka.

Počet kriminálnych a detektívnych románov naozaj rastie. Už zrejme nekazia dušu čitateľov, ako sa tradovalo do 90. rokov dvadsiateho storočia. Reputáciu úpadkovej literatúry dvíhajú nadšené čitateľské ohlasy, ale najmä pestrosť autorských štýlov a oscilovanie na hranici žánrov. Výber je skutočne bohatý: záhady vyžadujúce intelektuálneho kriminalistu, príbehy triviálnych nezhôd s tragickým koncom, zločiny z podsvetia alebo najvyšších kruhov, vraždy s príchuťou mystiky, tiež archeologické či literárne dobrodružstvá potkýnajúce sa o záhadné úmrtia. A naostatok klasické detektívne príbehy a drsné krimi pre silné žalúdky. Od prvých slovenských prekladov Sherlocka Holmesa v roku 1957 sa toho veľa udialo. V oblasti tematickej i kompozičnej.

Písať o zvučných menách ovenčených prívlastkom kráľ či kráľovná detektívok sa mi zdá kontraproduktívne. O to viac ma potešila antológia detektívnych a krimi príbehov zo slovenského prostredia s názvom Vražedná sedmička. Je napínavá, štylisticky i tematicky rôznorodá a poteší milovníkov klasických detektívok i drsnejších kriminálok. Nechýba ani trochu erotiky a mystiky. Siedmim príbehom predchádza profil autora s bibliografiou. Priznám sa, že o niektorých autoroch som nemala ani tušenia, napriek ich kompozične i jazykovo premysleným textom, ktoré by si zaslúžili viac pozornosti a čitateľov. Vražedná sedmička v zložení Vojtech Beniczky, Radovan Bezecný, Daniel J. Dančík, Lenka Gaherová, Roman Horňák, Vita Jamborová a Juraj Thal sa postarala o vytrhnutie zo stereotypu myšlienkových postupov i vyjadrovania notoricky známych vraždárov a ich autorov. Odporúčam.

Alena Štrompová


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Sedem nových zločin(c)ov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems