ŠDKE ponúkne vo februári dve premiéry

| Kultúra, Pozvánky | 9. 2. 2018

Štátne divadlo Košice uvedie počas februára dva nové tituly. Hra Znovuzjednotenie Kóreí bude o rozdielnosti medziľudských vzťahov a opera Hoffmanove poviedky prepojí vážnosť a grotesku, aj normálne s nenormálnym.

Hra Znovuzjednotenie Kóreí zachytáva osudy 24 mužov a 28 žien, ktoré zahrá šestica hercov. Jej autorom je dramatik, herec i režisér Joël Pommerat a „hoci nie je o rozdeleniach politických, mohla by byť o rozdeleniach vo svete mužov a žien, o rozdielnosti v našich vzťahoch a o hľadaní cesty k sebe. Alebo o komplikáciách vzájomných neporozumení, ktoré nášmu zjednoteniu bránia. Sled krátkych situácií, niekedy ironických, niekedy groteskných, inokedy absurdných, ale predovšetkým ľudských, spája práve to zjednotenie,“ hovorí dramaturgička Miriam Kičiňová. Niekoľkotýždňové prípravy slovenskej premiéry hry Znovuzjednotenie Kóreí vyvrcholia 16. februára na Malej scéne.

Hoffmannove poviedky
O týždeň neskôr, 23. februára, sa na javisko Štátneho divadla po 58 rokoch vráti opera Hoffmannove poviedky. Jej autorom je francúzsky skladateľ Jacques Offenbach. Motiváciu našiel v rovnomennej dráme od Julesa Barbiera a Michela Carrého, ktorá bola inšpirovaná životom a dielom nemeckého právnika, spisovateľa, skladateľa a výtvarníka Ernsta T. A. Hoffmanna. Ten sa zaľúbil do speváčky Stelly a svojím rozprávaním zabával spoločnosť v krčme. Offenbach spojil vážne s groteskným, vznešené s podradným, normálne s nenormálnym a možno aj preto dal svojmu dielu podtitul „fantastická opera v piatich dejstvách“. O hudobné naštudovanie Hoffmannových poviedok sa postaral košický dirigent Maroš Potokár. V postave Hoffmana budú alternovať hosťujúci Tomáš Černý, Tomasz Kuk a Róbert Remeselník. Olympiu, Antoniu, Giuliettu a Stellu stvárnia hosťujúce Nicola Proksch a Miriam Mrízová aj domáca Michaela Várady. V štvorúlohe Andrèsa, Cochenilleho, Frantza a Pitichinaccia uvidia diváci Jaroslava Dvorského.

Redakcia
Foto: www.sdke.sk


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: ŠDKE ponúkne vo februári dve premiéry

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems