Saxofonista Radovan Tariška: „Ak máte okolo seba tých správnych muzikantov, je ľahké gradovať sólo aj 20 minút.“

| Hudba, K13 a VÝMENNÍKY | 23. 2. 2018

Radovan Tariška už 20 rokov hosťuje v kapele Petra Lipu a patrí k najlepším slovenským saxofonistom. V apríli odohrá koncert v Košiciach, na ktorom ho budú sprevádzať svetové džezové esá – trubkár Alex Sipiagin, kontrabasista Essiet Okon Essiet, klavirista Benito Gonzalez a bubeník Dávid Hodek.

Džezová hudba uchvátila Radovana Tarišku v deviatej triede na základnej škole. „Dlhé roky som hrával výlučne džez, neskôr som ho začal kombinovať s folklórom a následne pridal aj prvky latina, funku i soulu. V začiatkoch som sa snažil napodobňovať legendárnych saxofonistov ako Charlie Parker, Cannonbal Adderley, John Coltrane či Kenny Garrett. Neskôr sa môj štýl začal profilovať, a to koncertovaním s tými najlepšími hudobníkmi na svete, od ktorých som sa veľa naučil. Ak máte okolo seba tých správnych muzikantov, je ľahké gradovať sólo aj 20 minút,“ prezrádza talentovaný saxofonista.

Zľava Radovan Tariška (saxofón), Dávid Hodek (Bicie), Essiet Okon Essiet (kontrabas), Benito Gonzalez (klavír).

Biedny stav džezu na Slovensku
Radovan Tariška už niekoľkokrát navštívil USA, kde džez vznikol. Tvrdí, že táto hudba je v Európe iná ako v Amerike. „Špeciálne v New Yorku a džezových kluboch sú progres a atmosféra neopísateľné, aj keď časom sa rozdiely pomaly stierajú. V posledných rokoch vzniklo množstvo kvalitných európskych džezových škôl, na ktorých vyučujú špičkoví profesori a hráči z Ameriky.“ A aký je stav džezu na Slovensku? „Veľmi biedny, čo sa týka školstva. Máme tu však množstvo kvalitných hudobníkov svetovej úrovne a aj hudobné zázraky, napríklad bratia Andreas a Adrian Varadyovci alebo Dávid a Áron Hodekovci. Podotknem, že Áron má len sedem rokov a už je schopný odohrať celý koncert bez mihnutia oka. Na Instagrame má vyše 250 000 sledovateľov a nedávno zožal veľký úspech v Los Angeles. S Dávidom hrám už od jeho piatich rokov. Som rád, že Hodekovci sú súčasťou môjho najnovšieho projektu Radio Band.“ Jeho cieľom je vznik a šírenie novej pôvodnej autorskej tvorby v oblasti džezu a príbuzných žánrov populárnej hudby.
V košickom Kulturparku vystúpi Radovan Tariška (saxofón), Dávid Hodek (bicie), Essiet Okon Essiet (kontrabas), Benito Gonzalez (klavír) a Alex Sipiagin (trúbka). „Jedinečnosť koncertu je v tom, že na ňom zaznie hudba od svetových džezových špičiek, ktoré som si prizval k spolupráci, a ktorí v tejto zostave spolu ešte nikdy nehrali,“ pozýva Tariška.

Multižánrový koncert Radovana Tarišku a jeho hostí sa uskutoční 5. apríla v Kulturparku v budove Alfa. Cena vstupeniek je 11 eur v predpredaji/13 eur v deň podujatia a zakúpite ich online na www.k13.sk alebo v informačnom centre Delta na Kukučínovej 2.

Radovan Tariška (1979) je saxofonista, skladateľ a pedagóg. Pochádza z Veľkých Kozmáloviec a narodil sa v hudobníckej rodine. Jeho starý otec bol klarinetista a saxofonista. Je najmladším držiteľom (23 ročný) Ceny Ladislava Martoníka a v roku 2013 vydal hudobný album Folklore to Jazz, ktorý bol dvakrát bol nominovaný na Krištáľové krídlo. Je lídrom hudobného projektu Radio Band, ktorý je voľným zoskupením špičkových domácich i zahraničných hudobníkov rôznych generácií.

Radovan Tariška patrí k najlepším slovenským saxofonistom.

Eva Barnišinová
Foto: Maňo Štrauch


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Saxofonista Radovan Tariška: „Ak máte okolo seba tých správnych muzikantov, je ľahké gradovať sólo aj 20 minút.“

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems