Pani hanba

| Editoriál | 23. 2. 2018

Stúpla vám niekedy funkcia do hlavy? To sa deje vtedy, ak máte pocit, že vaša pracovná pozícia postaví ostatných do pozoru. Že keď sa ňou nahlas popýšite, zvyšné osadenstvo či publikum sa zachveje v základoch. Napríklad, keď sa novinár začne vyhrážať úradníčke, že o jej postupoch napíše do novín, keď mu neurobí po vôli. Alebo keď pôrodník necitlivo ohriakne novorodičku, že nemá kričať, veď no a čo, že to bolí! Alebo keď dá akýsi premiér novinárovi facku, lebo kladie nepríjemné otázky. Alebo…

Priznám sa, že opantaná sociálnym statusom som aj ja zopárkrát vyletela hlavou do nebies. Až ma za pačesy k zemi potiahla sama hanba. Usadila sa mi v uchu a dotieravo kládla otázku, či sa patrí správať k ľuďom povýšene, drzo, niekedy nebodaj vulgárne len preto, že máme akési povolanie? Jasné, že nepatrí! Ani novinár, ani lekár, zdravotná sestra, učiteľ, ba ani premiér nemajú v pracovnej náplni povýšenosť či arogantnosť a zamestnanie z nich neurobí lepších ľudí. Svet potrebuje rôzne zamestnania a potrebuje aj empatiu i slušnosť. A prečo o tom píšem? Lebo som sa stretla s mladou aktívnou Košičankou, ktorá si myslí, že práve komunikácia a empatia je dôležitá v mnohých odvetviach, v medicíne obzvlášť. Bavili sme sa o tom, ako viazne slušná rozprava medzi lekármi a pacientmi, lekármi a sestričkami a medzi všetkými navzájom. Teraz si asi hovoríte – čo záleží na slove, keď vám zachránia život. A verte, že záleží! Slovo dokáže zmeniť genetickú informáciu, zle vyslovená veta vie spôsobiť psychické traumy a mlčanie zasa neistotu.

Jestvujú viac aj menej náročné povolania. Niektoré zachraňujú životy, iné prinášajú radosť, ďalšie poskytujú služby. Ale vybrali sme si ich sami, a zrejme nie preto, aby sme sa povyšovali nad iných. Či nebodaj áno?

Apropo, o jednom ozaj náročnom povolaní píšeme v hlavnej téme tohto čísla. Biomedicínsky profesor Jozef Živčák vyrába v Košiciach implantáty priamo na mieru každého pacienta. Jeho tímu patrí niekoľko svetových prvenstiev a minulý rok vytlačili prvý keramický implantát na svete. A mimochodom, Jozef je veľmi sympatický, komunikatívny a zdvorilý muž!

Gabriela Krestián Kuchárová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk


Tags: ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Pani hanba

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems