Natočil film o vlastnom šikanovaní

| Film, Predstavujeme | 23. 2. 2018

Šimon Šebo je mladý košický kameraman, zvukár, strihač aj režisér a svojimi snímkami zaujal porotu v niekoľkých celoslovenských súťažiach. Stal sa víťazom festivalu filmov natočených pomocou mobilov a s dokumentom Randevue uspel v minuloročnej súťaži Zlatá klapka. Taktiež je autorom dokumentárneho filmu Rapotanky, ktorý upozorňuje na šikanovanie žiakov zo strany pedagógov. Vychádza z jeho osobnej skúsenosti na základnej škole.

Šimonova filmová tvorba pozostáva najmä z dokumentov. So snímkou Športu zdar! sa stal absolútnym víťazom študentskej kategórie na festivale filmov natočených mobilom Mobilfest 2016. „Hlavnou postavou je môj osemdesiatročný starý otec. Na bývalom štadióne VSS prežil polovicu života ako vedúci technickej prevádzky a veľmi ho mrzelo, ako to so športoviskom dopadlo. Je zdevastované, neupravené. Košice boli v období natáčania filmu hlavným mestom športu. Snažil som sa poukázať na paradox, že štadión, ktorý je úzko spätý s najkrajšími chvíľami a najväčšími úspechmi košickej futbalovej histórie, je dnes úplne rozpadnutý, prakticky sa už nedá nazvať štadiónom.“

Šimon Šebo

Pradedo Šebo
Cez dokumentárnu snímku Randevue chcel Šimon uctiť svojho prastarého otca. „Teodor Šebo Martinský bol hudobný skladateľ a zakladateľ muzikálovej tvorby na Slovensku. Venoval sa aj komponovaniu tradičnej slovenskej piesne. Jeho skladby Zavri oči krásne či Bronzové leto sa stali evergreenmi. V roku 1973 zhudobnil prvý slovenský muzikál Revízor, ktorý vznikol na základe rovnomennej hry Nikolaja Vasilijeviča Gogoľa. Premiéru mal v Bratislave v Divadle Nová scéna.“ Film Randevue pozostáva z rozhovoru Šimona ako zvedavého študenta a fiktívnej postavy pradeda Teodora. Na základe otázok a odpovedí sa divák dozvie o práci, živote a umeleckej činnosti tohto slovenského umelca. „Je to človek, ktorý vytvoril platformu pre slovenské muzikály a väčšina ľudí o tom nevie. Takouto formou som ho bližšie predstavil verejnosti. Film má životopisno-faktografický charakter. Veľmi mi pomohli informácie a spomienky od rodičov i starých rodičov,“ hovorí mladý režisér. Dokument Randevue uspel v minuloročnej celoslovenskej súťaži v audiovizuálnej a multimediálnej tvorbe Zlatá klapka. Šimon sa stal víťazom v kategórii Námet & Scenár.

Problém šikanovania
Cez desaťminutový dokument Rapotanky upozornil Šimon na šikanovanie žiakov zo strany pedagógov. „Je to môj ročníkový film. Ide o subjektívnejší dokument, keďže vychádza z osobnej negatívnej skúsenosti na základnej škole. Snažil som sa poukázať na bezvýchodiskovú situáciu, v ktorej sa ocitá neplnoleté dieťa, šikanované triednou učiteľkou. A to spoločne s rodičmi. Upozorňujem na hrubé zneužívanie moci pedagóga a na neschopnosť túto skutočnosť dokázať alebo ju vôbec začať riešiť,“ vysvetľuje Šimon. Dokumentárny film Rapotanky obsahuje aj výpovede Šimonových rodičov i rodičov ostatných šikanovaných detí, ako aj výpoveď kolegyne spomínanej učiteľky. A končí sa smutnou Šimonovou výpoveďou: „Moja učiteľka dodnes učí Šimonov na základnej škole. Učí alebo šikanuje?“

Šimon pri natáčaní svojho prvého hraného filmu Lovec.

Tajomný Lovec
V tomto roku natočil Šimon aj svoj prvý hraný film Lovec. „Z hľadiska realizácie ide asi o moju doteraz najťažšiu snímku. Obsahuje prvky magického realizmu. Je to dobrodružstvo dvoch malých dievčat, ktoré pomocou pasce ,uloví‘ tajomný lovec. Alebo nie?,“ dodáva Šimon s úsmevom. Aj keď námet a scenár vznikali takmer dva mesiace, samotné natáčanie filmu prebehlo za jeden deň. „Pracovalo sa nám rýchlo a hladko, pretože každý záber som mal vopred naskicovaný. Aj vďaka tejto snímke prijali Šimona na Vysokú školu múzických umení v Bratislave, odbor hraná réžia, na ktorú od nového akademického roka nastúpi. Aktuálne študuje kameru, zvuk a strih vo štvrtom ročníku na Súkromnej strednej umeleckej škole filmovej v Košiciach.

Všetky Šimonove filmy nájdete na Youtube kanáli Šimon Šebo.

Eva Barnišinová
Foto: súkromný archív


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Natočil film o vlastnom šikanovaní

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems