Čarovné divadlo Allory

| Stĺpček | 23. 2. 2018

Každoročne v tomto čase, obyčajne do apríla, ma zvyknú zasypať žiadosti o pomoc s výberom kvalitnej, originálnej, vtipnej, dejovo pútavej, vekovo primeranej alebo jednoducho „dobrej“ detskej literatúry. Skĺbiť všetky spomínané atribúty do jedného zaručeného typu je fuška. Často sa cítim ako pri skúške z teórie literatúry. Niekedy zlyhám. Hlavne u kvázi-čitateľov, ktorí požadujú kvalitu. Mnou ponúkané dielo je pre nich nezrozumiteľné a neprimerané. A ich dôvod jasný. Recitačná súťaž.

Dovoľte mi nevzdať sa. Možno sa mi práve teraz podarí uspieť nasledujúcim tipom. Pri troche tvorivosti sa nasledujúci text dá upraviť aj na umelecký prednes. Vyžaduje však citlivú interpretáciu na strane recitujúceho i poslucháča. Román Chlapec, vtáčik a truhlár možno považovať za očarujúci debut austrálskej autorky, ktorý emočne zasiahne nielen deti od ôsmich rokov. Rozprávkový príbeh osciluje na hranici fantasy s prvkami magického realizmu. Je snový, zázračný, smutno-krásny, myšlienkovo hodnotný. Dobrodružný v zbližovaní osamelých bytostí. Tragikomický v absurdnosti konania postáv.

Spolu s Albertom, tesárom – truhlárom, vstúpime do mesta Allora, kde pršia ryby a domy sú také pestré, že ani maliari nemajú dosť farieb, aby ich zachytili. A každý deň sa pred očami odohráva čarovné divadlo. Mestečko však na jar zasiahne mor, ktorý Albertovi zoberie celú rodinu a z tesára sa stáva mĺkvy, ale dojímavo úctivý truhlár.

„… postupne sfúkol všetky sviečky v dielni. „Nech sa páči,“ povedal, keď tú poslednú položil vedľa tela slečny Bonitovej. „Postarám sa o vás. Nemajte obavy. Pochovám vás, ako sa patrí. Každý si to predsa zaslúži.“

Do života láskavého Alberta po 30 rokoch od nešťastia priletí pestrofarebný vtáčik. Onedlho na to mu niekto odjedá z kaše. Po náhodnom prichytení chlapca a vtáčika v dome začína dojímavé zbližovanie. V Albertovi sa prebudí rodičovský cit, v chlapcovi nájde syna. Ten spoznáva teplo domova a lásku. Tiež ochranu pred surovým otcom, ktorý ho hľadá po celom svete. A vtáčik? Nie raz zachráni život(y). Román sa začína i končí doslova v truhle. Na začiatku románu symbolizuje stratu a bolesť. V závere je však jedinou možnosťou na nový život. Odporúčam!

Alena Štrompová


Tags: ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Čarovné divadlo Allory

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems