Založenie Východoslovenskej galérie v Košiciach

| Tlačové centrum | 22. 1. 2018

Mgr. Ján Kovačič
25. 1. 2018 o 17.00 hod. / Hlavná 27
Vstup voľný

Pozývame vás na prednášku o založení Východoslovenskej galérie v Košiciach s historikom a správcom zbierok VSG, Jánom Kovačičom.

Prednáška je súčasťou bohatého sprievodného programu k výstave Po moderne / Metropola východu 1945 — 1989. Kompletný program nájdete vytlačený v priestoroch Východoslovenskej galérie alebo si ho môžete stiahnuť v formáte PDF.

Projekt Po moderne predstavuje vedecko-výskumné pokračovanie v nadväznosti na okruh Košickej moderny a sleduje časové obdobie po roku 1945 do roku 1989, pričom mapuje výtvarnú scénu mesta a blízkeho regiónu. Hlavné ťažisko výstavy tvoria diela zo zbierok Východoslovenskej galérie, ktoré úzko súvisia s výtvarným prostredím Košíc. Sledované obdobie je kontextuálne obohatené, v malej miere, o ďalšie výpožičky. Výstava predstavuje autorov, ktorí tvorili v období socialistického režimu, avšak vybrané diela nie sú poväčšine zaťažené ideológiou, prípadne sa vymykajú typickej kategorizácii estetiky socialistického realizmu.

Obdobie zhodnotené súčasným pohľadom, má ambíciu oceniť súdobú kvalitu individuálnych umeleckých vzopätí na pozadí dobových reálií mesta. Vo výstave sú prezentované viaceré výtvarné druhy s dokumentačným presahom k téme sochárskych realizácií vo verejnom priestore Košíc. Projekt ponúka viacero tematických okruhov, ktoré chronologicky predstavujú inštitucionálne snahy budovania zbierky.

Viac informácií o výstave nájdete na webovej stránke VSG.

Program tejto galérie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Sídlo Krajskej galérie v Košiciach od roku 1953 (bývalý Dessewffyho palác), 60. roky Zdroj: Dokumentačné centrum Východoslovenskej galérie v Košiciach

Tento článok nie je obsahom redakcie.


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Založenie Východoslovenskej galérie v Košiciach

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems