Neřež oslavuje 20 rokov: „Vždy sme robili to, čo nás nenudilo.“

| Hudba, K13 a VÝMENNÍKY | 29. 1. 2018

Hrajú všetko, čo ich baví a za najväčší úspech považujú fakt, že ešte stále hrajú. Zdeněk Vřešťál a Vít Sázavský založili v roku 1998 skupinu Neřež ako voľné pokračovanie kapely Nerez, v ktorej pôsobili so Zuzanou Navarovou. A keďže oslavujú 20. výročie vzniku, vyrážajú na slovenské turné. Počas neho neobídu ani svoje najlepšie publikum – Košičanov.

Aj keď sa v kapele Neřež vystriedalo niekoľko členov, Zdeněk Vřešťál a Vít Sázavský v nej boli vždy. „Obsadenie sa menilo len kvôli tomu, aký druh muziky nás v danej dobe bavil. Mali sme rock, čistý folk a teraz sme mulitžánrovou partičkou. Vždy sme robili to, čo nás nenudilo. Bolo to krásnych 20 rokov! Najväčším úspechom kapely je fakt, že ešte stále hráme. Máme za sebou osem CD, hudbu k filmu Román pro muže i k seriálu Vináři, sedemnásť rokov sme ako skupina sprevádzali Marie Rottrovú…“, vymenováva spevák, gitarista a harmonikár Zdeněk Vřešťál a vysvetľuje vznik názvu kapely Neřež: „K pôvodnému názvu našej skupiny Nerez sme pridali dva háčiky a bolo to. Chceli sme tým naznačiť, že nadväzujeme na pôvodnú tvorbu. Osobne mám najradšej texty, ktoré nekazia krásnu českú reč, majú nápad a idú rytmicky prirodzene s muzikou. Neřežovská hudba je pestrá, hráme folk, džez, folklór, country a všetko, čo nás baví.“

Jadro českej kapely Neřež tvorí Vítek Sázavský a Zdeněk Vřešťál.

Košičania sú najlepším publikom
Ako darček k 20. výročiu pripravuje kapela dvojité CD. „Na prvom bude reedícia albumu Nebezpečný sily a tri bonusy, napríklad úplne nová pieseň s Marie Rottrovou. Na druhom bude výber nášho BEST OF,“ prezrádza Zdeněk Vřešťál. Pre košických fanúšikov má nasledujúci odkaz: „Chcel by som im povedať, že boli, sú a budú naším najlepším publikom. Na začiatku našej kariéry sme hrali v obrovskom kulturáku, myslím si, že sa volal Mamut alebo nejako podobne. Ešte sme nemali vonku žiadnu dosku a Košičania tú obrovskú sálu vypredali a spievali všetky naše pesničky. To som dodnes nepochopil. Bolo to úžasné.“
Na koncerte sa okrem Zdenka Vřešťála a Víta Sázavského predstaví aj kontrabasista Miloš Klápště. Zahrajú skladby z ich bežného repertoáru, ale aj špeciálny bonus v podobe zabudnutých komorných piesní.

Multižánrové vystúpenie Neřež sa začne 4. februára o 19:00 v Kulturparku v budove Alfa. Cena lístkov je 7 eur a zakúpite ich v informačnom centre Delta na Kukučínovej 2 alebo na www.k13.sk.

Eva Barnišinová
Foto: kapela Neřež


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Neřež oslavuje 20 rokov: „Vždy sme robili to, čo nás nenudilo.“

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems