Joga smiechu nie je o cvičení klasickej jogy

| Pozvánky, Zaujímavosti | 29. 1. 2018

Každý pocit a emócia má v živote človeka svoje miesto, rovnako radosť aj smútok. Čo však robiť, ak už máte smútku dosť a neviete sa ho zbaviť? Nabite sa pozitívnou energiou, spoznajte nový pohľad na svet a naučte sa, ako spríjemniť deň sebe a ľuďom okolo vás na joge smiechu. V Košiciach a na východnom Slovensku vôbec ju pravidelne organizuje večný optimista Tomáš Valkovský.

Čo je to joga smiechu?
Koncept jogy smiechu sformuloval začiatkom 90-tych rokov indický lekár Madan Kataria na princípe ovládania mysle smiechom. Smiech je vo všeobecnosti spájaný s príjemnými pocitmi a s chvíľami, keď sa cítime šťastne a v bezpečí. Naše telo však nerozoznáva, či sa smejeme na základe konkrétneho podnetu, alebo len tak. Aj keď sa začneme smiať bez príčiny, naše telo naštartuje všetky procesy a začne vylučovať tzv. hormóny šťastia – endorfín, dopamín, serotonín a oxitocín. Joga smiechu využíva smiech ako základ pre jednoduché cvičenia, pri ktorých skupina ľudí medzi sebou interaguje, naladí sa na rovnakú vlnu a vytvorí obrovské množstvo pozitívnej energie, pričom sa dostaví pocit zrelaxovania a psychického uvoľnenia.

Ako prebieha?
Cvičenia jogy smiechu stimulujú krvný obeh a dýchanie. Už po krátkej chvíľke sa zúčastnení cítia príjemnejšie, uvoľnenejšie a šťastnejšie. Získavajú kontrolu nad tým, ako sa cítia a ako v živote reagujú na podnety z okolia. „Pred cvičením jogy smiechu sú ľudia opatrní, čo je prirodzené, pretože nevedia, do čoho idú. Keď odchádzajú, veria si o kúsok viac, myslím si, že sú otvorenejší svetu naokolo a neberú sa tak vážne,” hovorí organizátor Tomáš.

Na cvičeniach jogy smiechu sa necvičí joga v tradičnom slova zmysle. Hlavným cvičiacim nástrojom je smiech a detská hravosť. Jediné, čo si potrebujete so sebou priniesť, je chuť vyskúšať niečo nové. Najbližšie na to máte príležitosť 8. februára o 18:00 v HalmiSpace na Hlavnej 21.

Jarmila G. Gaľová
Foto: ilustračné, pixabay.com


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Joga smiechu nie je o cvičení klasickej jogy

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems