Jar v januári

| Stĺpček | 29. 1. 2018

Ani trojkráľovská zima neprišla, a tak prvú polku januára žijeme akoby v jarnom móde. Vetrovka stačí tenká a topánky prechodné. V pondelok svieti slnko a skutočne hreje líčka. Malá lapajka behá vonku za túlavými mačkami a zdoláva obľúbené schody. Keď sa už pýta na ruky, vytiahnem tromf – bublifuk a poletujúcimi bublinami ju lanárim domov po vlastných. Spolu s detským výskaním sa v priesvitných guľôčkach odrážajú lúče a vytvárajú farebné okienka. Hotová jar!

Vo štvrtok o tretej v noci vetrám izbu a „užponeviemkoľkýkrát“ uspávam princeznú, čo čaká na zúbkovú vílu. Obe to máme neľahké, no ja sa aspoň nadychujem čerstvého vzduchu cez okno, cítim vôňu zeme, počujem štebot vtákov, tie radostné prísľuby jari.

V sobotu dám sa nahovoriť na sánkovačku na blate. V klamlivej predstave, že vedľa zasnežovanej zjazdovky bude biele sánkárske pole, nachádzame mokrú ťažkú džabu a kaluže blata. No i tak sa štveráme s obrými sánkami na kopec a skúšame zjazd. Končí sa plačom a celorodinným stresom zakrývaným chlácholivými úsmevmi v duchu „aspoň sme v prírode“. Blíži sa čas spánku, a tak rodina obeduje v horskej chate a ja dopotená uspávam vyčerpanú L. v nosiči. Prechádzam sa pod svahom a miniriečky topiaceho snehu mi opäť evokujú jar. Napokon ju intenzívne vnímam na vlastnej koži v podobe jarnej únavy. Trvá však nepretržite 17 mesiacov… Asi za to ročné obdobie nemôže.

Unavená, nespokojná, obvešaná, sadám si na lavičku a pohľad mi padá na malú sochu v plenéri. Klišé ako ľudstvo samo – Madona s dieťaťom. Heh, v duchu zdravím kolegyňu, ktorá drží v náručí asi také veľké dieťa ako ja v nosiči. Sme v tom spolu. Aj ona jemne dvíha hlavu, asi aby nedostala úder do brady od hlavičky-makovičky. Aj ona má jemne útrpný výraz, asi sa tiež nevyspala. Aj jej ratolesť k nej vystiera obe ruky, nástojčivo vyžaduje objatie, asi má tiež štyri zuby na ceste.

Som veľmi ustatá, ale viem, že v tom nie som sama a ako mantru si opakujem múdrosť všetkých materí – toto je len obdobie! Moja L. sa zahniezdi v nosiči, otvorí modrozelené oči a nevinným úsmevom mi rovno do hrude prehovorí: „MaMa?!“ A ja sa topím ako ten jarný sneh v januári.

Lucia Radzová


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Jar v januári

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems