Až po Popolcovú stredu

| Editoriál | 29. 1. 2018

Keď sme sa s mužom v roku 2014 brali, natrafili sme na protichodné názory rodinných príslušníkov. Každý si svadbu predstavoval po svojom, ale právo veta mala nakoniec, ako inak, nevesta. A tá rad-radom vetovala isté staré zvyky.

Niežeby mi obyčaje mojich prastarých mám boli proti srsti, len som im akosi nerozumela. Veď nikdy sme s mojimi či manželovými rodičmi nehádzali Morenu do vody, na fašiangy sa neprezliekali za medveďa či prespanku, ani sme iné nevesty z rodiny nevyprevádzali pred oltár spevom a sexuálnymi radami do života. A tu zrazu som mala ísť rovno z kostola do domu svokrovcov vítať sa chlebom a soľou a o pol noci sa prezliecť do ľudového. Nakoniec som si na hlávku nasadila aspoň partu a s mužom si dala veľký sľub. Život našich detí budú sprevádzať ľudové zvyklosti. A nevynecháme ani fašiangy. Obdobie hojné, radostné, sladké, mastné, pijanské, a to od Troch kráľov po Popolcovú stredu.

Kedysi na fašiangy obchádzali muži prezlečení v maskách dom za domom a žobrali, kradli, predstierali prácu, za ktorú sa dožadovali odmeny, bujaro tancovali a do tanca brali všetkých prizerajúcich. Podľa článku etnologičky Michaely Škodovej sa najčastejšie prezliekali za žobrákov, drotárov, prespanky s deckom, kováčov, staré ženy, ale aj medvede, kozy, turoňa či slameníka, ktoré symbolizovali plodnosť aj smrť. Zabávali dedinčanov, parodovali plané vlastnosti. Ale dobre obstáli aj ženy. V posledný štvrtok pred koncom fašiangov, v takzvaný tučný štvrtok, sa zabávali v krčmách, tancovali na uliciach. A dopriali si nielen pitiva! Fašiangy boli obdobím hojných stolov, veď pred 40-dňovým pôstom si dopriali, vyprážané šišky obzvlášť. Mastné dobroty nechýbali ani na poslednej fašiangovej zábave, kde sa pochovávala basa. Ľudová hra komicky pochovala nekonečné zábavy a avizovala, že sa môže začať pôst. Ten pripadol tento rok, paradoxne, na Deň sv. Valentína a potrvá až do Veľkej noci…

Basu zrejme s deťmi nepochováme, nebudeme pred nimi ani popíjať, ale šišky vypražíme, masky nachystáme, a možno v nich pôjdeme od babky k babke, rozprávajúc príbehy o zábavných tancujúcich dedinčanoch. S nádejou, že raz, po sobáši, sa prídu do nášho domu zvítať chlebom aj soľou.

Gabriela Krestián Kuchárová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Až po Popolcovú stredu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems