Archív ľudovej kultúry zdigitalizoval vzácne materiály Jána Lazoríka

| K13 a VÝMENNÍKY, Kultúra | 29. 1. 2018

Archív ľudovej kultúry sídli v Kulturparku tri roky a za ten čas zozbieral autentické nahrávky i videá Jána Lazoríka, Jána Olejníka a iných etnológov či zberateľov. Materiál postupne digitalizuje a ponúka širokej verejnosti. Najbližším cieľom je získať naň autorské práva a zverejniť ho na internete.

Na košiari, Krivany. Foto: Ján Lazorík

V marci 2016 sa v košickom Kulturparku otvoril nevšedný Archív ľudovej kultúry. S týmto nápadom prišiel Klub milovníkov folklóru a reagoval tak na neochotu niektorých slovenských inštitúcií (napríklad SAV) sprístupňovať archívne nahrávky s nositeľmi ľudových tradícií. Jedným zo žiadateľov takýchto materiálov bol aj člen klubu a choreograf ľudových tancov Vladimír Michalko: „V roku 1999 som sa začal venovať autentickému folklóru našich predkov, ale nevedel som sa dostať k pôvodným nahrávkam či záberom. Vlastnia ich slovenské inštitúcie, ktoré buď na žiadosť neodpovedia, alebo napíšu, že materiál nemajú zdigitalizovaný. Odvtedy však prešlo 19 rokov a nič sa nezmenilo. Preto sme sa rozhodli, že pôvodné materiály skúsime získať sami od rôznych etnológov, či už profesionálnych, alebo amatérskych nadšencov. Takéto materiály sa však musia zdigitalizovať, postrihať, popísať a niekde uložiť, a tak sme našli priestor v Kasárňach/Kulturparku a založili Archív ľudovej kultúry,“ spomína na začiatky Vlado Michalko a verí, že v mnohých domácnostiach sa ešte nájdu staré nahrávky, videá či fotografie. Klub milovníkov folklóru by ich chcel zachovať pre ďalšie generácie, a tak vyzýva verejnosť, aby ich priniesla do archívu. „Ktokoľvek, kto nahrával svoju babku, dedka, nejakú kapelu a má to doma, máme o to záujem. Nedávno som navštívil v Bystrom nad Topľou Jána Šarišského. Je vynikajúci spevák, ale zároveň bol nadšený zberateľ, chodil za ľuďmi, nahrával ich a všetky záznamy mi požičal, aby sme ich zdigitalizovali. Čiže my si obohatíme archív a on dostane späť nielen originálnu verziu, ale aj zdigitalizovanú a môže si ju kedykoľvek vypočuť na modernom nosiči.“ Archív má záujem o zvukové nahrávky – rôzne kotúče, ale aj gramofónové platne, filmy (8, 16, ale aj 35 mm kotúče), fotografie, zápisy či ľudovú architektúru. „Na našich výskumoch v teréne sa nám napríklad podarilo oskenovať aj rôzne súkromné spevníky od spevákov z viacerých obcí,“ dodáva Vlado.

Gerlachov, 1918. Foto: z Archívu ľudovej kultúry

Páni Lazorík a Olejník
V Archíve ľudovej kultúry sa uchovalo a zdigitalizovalo množstvo záznamov, najvzácnejší je podľa Vlada Michalka materiál od Jána Lazoríka a Jána Olejníka: „Títo páni sú pre nás jedni z najvýznamnejších etnológov a vedcov, ktorí počas celého života zaznamenávali zvyklosti ľudu. Ak niečo robia nadšenci, tak to robia so všetkou energiou a zanietením. Aj preto sú ich výskumy autentické, neštylizované a emotívne. Ján Olejník chodieval na výskumy do dedín, keď sa niečo naozaj dialo. Ak chcel zachytiť vianočné zvyky, tak šiel na Vianoce na tri dni do Lendaku a nahrával reálne zvyklosti. Jeden jeho záznam si môžete dokonca vypočuť na YouTube. Volá sa Vykladanie nad hrobom – Vernár 1973 a zachytáva ženu, ktorá s plačom vykladá nad hrobom svojho muža. Ja som pri jeho počúvaní plakal, takú má silnú a emocionálnu výpoveď.“

Ján Lazorík taktiež chodieval po dedinách a zaznamenával nielen slovo, hudbu a tanec, ale i architektúru. „Zbieral dokonca staré trámy dreveníc, ktoré zhoreli alebo spadli. spadli. Na tých trámoch boli vyrezané informácie o majiteľovi domu a rok vyhotovenia. Bolo to niečo ako rodný list toho domu. Sám hovoril, že človek nepretancoval celý život, ale ho prežil. Preto sa zameriaval nielen na tanec, ako to robím napríklad ja, ale všeobecne na celý život človeka. Pán Lazorík bol zjav, každému prezidentovi písal každý týždeň aj dva listy, niektoré mám dokonca aj doma. Často hovoril o nebezpečnej globalizácii, ktorá ničí autentickosť a jedinečnosť národa. Máme veľké šťastie, že Ján Lazorík nám dal väčšinu svojich zachovalých materiálov. Niečo sa ešte nachádza v inštitúciách, kde pracoval a niečo mu, žiaľ, ukradli z jeho domu. Vtedy stratil najmä svoje 8 mm filmy. V archíve máme novú pracovníčku Michaelu Dvojekonko, vyštudovala etnológiu a ukrajinstiku na Karlovej univerzite v Prahe a je to vnučka Mikuláša Mušinku. Čiže vďaka nej pripravujeme aj digitalizáciu rozsiahlej zbierky pána Mikuláša a postupne ju budeme spracovávať. Takmer všetky materiály od spomínaných zberateľov máme zdigitalizované, len ich musíme ešte postrihať a odborne popísať. Na všetko chceme postupne získať autorské práva a sprístupniť na stránke milovnici.sk, ktorá sa bude tiež vylepšovať.“

Foto: Ján Lazorík

Aby sme vedeli…
A prečo je dôležité zachovávať minulosť pomocou archívnych materiálov a sprístupňovať ju verejnosti? „Aby sme si tance spracované v choreografiách nevymýšľali, ale videli, ako tancovali naši predkovia v reálnom prostredí a pracovali s týmito motívmi. Aby sme sa inšpirovali pri tvorbe filmov, výučbe ľudových tancov, spevov. Aby sme precítili radosť, bolesť, smiech i smútok našich predkov. Aby sme na ne nezabudli. Keby tí tanečníci, hudobníci či rozprávajúce babky vedeli, že teraz budú záznamy s nimi zamknuté v nejakej inštitúcii, možno by sa nikdy nedali nahrávať ani filmovať,“ odpovedá Vlado Michalko s vierou, že raz sa táto situácia zmení a inštitúcie zdigitalizujú a sprístupnia celý materiál zachytávajúci život našich predkov.

Ak máte záujem o materiály z Archívu ľudovej kultúry, alebo, naopak, chcete archívu niečo poskytnúť, kontaktujte Vlada Michalka na vlado@hybajho.sk alebo 0944 406 079. Od 6. marca bude archív pre verejnosť otvorený každý utorok od 10:00 do 16:00 v Kasárňach/Kulturparku v budove Bravo na treťom poschodí.

„Dakedi každi kraj bul iňši običaj, iňša ciśeň,
iňša piśeň, iňša miśeľ, iňša reč i vimiśeľ, iňšo
spravovaňe, stroj, kroj, iňša chiška, inša miska
i variška. Narod bul jak priroda – a to bul
opravdzivi zmiśeľ života: bo i f prirodze fšadzi
iňši ftaček, inši kraček i chrobaček, biotop,
biocenoza a ľem taka luka pači śe, dze každi
kvitek inakši je“ (Ján Lazorík).


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Archív ľudovej kultúry zdigitalizoval vzácne materiály Jána Lazoríka

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems