Z pastierky rapotačka

Zápisky prvomatky XXIII.

| Stĺpček | 25. 12. 2017

Pred rokom mala Luna 4 mesiace a mňa silno tlačil pocit, že chcem opäť tvoriť, a tak vznikli Zápisky prvomatky. Nemám potuchy, kedy stihlo ubehnúť 365 dní a kedy sa z našej krehkej pastierky baránkov stala pobehujúca rapotačka. V januári sme tlieskali, keď som ju naučila vyplazovať jazyk a v decembri ho obratne používa pri napodobňovaní vyše 40 zvierat! Spolu s dramatizovanými pohybmi zmákne aj koalu, krtka, veveričku či mravca. Niežeby som si na tom zakladala… :)

Vďaka stĺpčekáreniu v Zajtrajších novinách si materstvo užívam oveľa vedomejšie. Predsa len sa musím (aspoň) dvakrát mesačne zamyslieť a niečo na materskú tému skomponovať. Spätne vidím, čím sme žili a musím konštatovať, že ma rola mamy baví stále viac. Pretože z totálne závislého mláďatka sa stáva malá žena. Veď posúďte – vyberá bielizeň z práčky, má svoju vlastnú sadu na zametanie, je odborníčka na všetky skrutky, predlžovačky a vypínače v dome, fušuje mi do varenia, precízne kŕmi zvery plyšové, na každú hudbu predvádza kreácie a vie najlepšie umyť „svoje“ nástenné zrkadlo, čo denne kvalitne začape rukami. Mám doma parťáčku a čím je ona zvedavejšia, tým musím byť ja kreatívnejšia.

Aktuálne sme v štádiu – „čo vidím a počujem, okamžite napodobním“. Veľmi nebezpečné pre rodiča. Už si nemôžeme slobodne špárať v nose či poškrabať zadok. (Resp., potom to treba rýchlo zvaliť na iného člena rodiny.) Zároveň sa u malej kekešky objavila prvá závislosť. Volá sa Fíha tralala. Keď si slečna svoje videá vyžaduje dupkaním, krikom a žalostným plačom, zaraďujem nekompromisnú odvykačku. Volá sa čierna obrazovka. Verte, že ma stojí nemalé úsilie nájsť inú pútavú činnosť.

Za jeden rok sa toho zmenilo hodne, no veľa vecí nám ostalo. Všetky zo zoznamu našich hygge – dojčenie, nôžkoterapia, spievanky, spoločné sprchovanie, mamažúrky, objavovanie prírody. Len sa to posunulo do nových levelov. Z novorodenca sa stal chodec a z pestúnky vychovávateľka. Nestačí dieťatko uhojdať v šatke, už treba aj komunikovať, aj spolupracovať, a pri tom zachovať matkine nervy pokope a detskú dušičku bez šrámov. Šípim, že nás čakajú veselé dobrodružstvá. Vďaka najčistejšej forme lásky si to isto užijeme.

Lucia Radzová
Foto: Martin Krestián

Sledujte viac zo života L+L: Zápisky prvomatky na Facebooku


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Z pastierky rapotačka

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems