Vymýšľa vedomostné a logické úlohy do mobilných hier

| Predstavujeme | 25. 12. 2017

Hipstersaurus Rex Apps je startup zameraný na vývoj mobilných hier. Jedným z jeho zakladateľov je študentka Mária Merry Franková. V súčasnosti pracuje na dokončení kvízovej hry VIP TRIP TRIVIA plnej hádaniek a logických úloh, ktoré sama vymyslela.

Merry Franková v roku 2015 úspešne ukončila inžinierske štúdium ekonomiky na TUKE. Keďže chcela podnikať v IT sfére, začala študovať na univerzite po druhý raz. Tentokrát si vybrala Katedru kybernetiky a umelej inteligencie. „Nebolo to prvoplánové a určite nie jednoduché rozhodnutie. Pochopila som, že zdokonaľovanie technológií a inovácie neustále napredujú. Preto som si zvolila odbor inteligentných systémov, lebo v nich vidím možnosť a spôsob, ako v budúcnosti vyniknúť, venovať sa niečomu prelomovému, novému. Ekonomické znalosti sa mi zídu pri podnikateľskej činnosti a vedomosti zo súčasného štúdia využijem pri skúmaní IT sveta.“

Mária Franková. Foto: súkromný archív

„Vyrobili“ gravitáciu
V roku 2015 založila Merry so spolužiakom Jánom Johnnym Matajzíkom startup Hipstersaurus Rex Apps. „Obaja sme sa stretli v názoroch na život. Chceme pracovať na niečom vlastnom a byť sami sebe pánmi. On má na starosti technickú stránku vývoja hier. Ja sa zameriavam na hernú mechaniku, prípravu podkladov pre grafika, tvorbu obsahu hry (napríklad kvízov a úloh), analýzu spotrebiteľov i marketingových nástrojov, prezentovanie a komunikáciu s obchodnými partnermi či mentormi. Celý proces vývoja je výsledkom spoločnej práce, rozhodnutí, s ktorými musíme byť obaja stotožnení,“ vysvetľuje Merry rozdelenie úloh v tíme. Svoju prvú spoločnú hru pomenovali Shape Hunt. „Je to obmena retro hry Arkanoid. Cieľom je ničiť kocky pomocou guličky, a to vyžitím rotácie obrazovky. Vybrať si môžete z dvoch módov – nekonečný alebo s časovým limitom. Pri hraní máte k dispozícii rôzne powerupy (vylepšováky), ktoré vám pomáhajú, napríklad zabraňujú úniku loptičky, pridávajú čas… Vďaka rozličným nastaveniam môžete prispôsobiť hru svojim schopnostiam a potrebám, takže je vhodná prakticky pre každého. Nemá žiadnu statickú reklamu, ktorá by obťažovala. To znamená, že reklamu uvidíte, len ak si na ňu kliknete. Aj keď má Shape Hunt pomerne jednoduchú grafiku, vytrápili sme sa s nastavením fyzikálnych vlastností, pretože vo virtuálnom svete neexistuje gravitácia a nefungujú zákony fyziky. Veľmi nás potešili pozitívne spätné väzby od hráčov i odborníkov – o hre vyšli články v troch slovenských online portáloch zameraných na aplikácie a získala aj veľmi dobré hodnotenie, a to 4,9 z 5 možných hviezdičiek. Shape Hunt je zadarmo, určená pre operačný systém Android. Ide o apku, ktorú v rámci herného priemyslu voláme ,záchodovka‘ alebo hra na státie v rade a čakanie,“ dodáva s úsmevom.

Shape Hunt.

Na dovolenke s dinosaurom
V súčasnosti Merry a Johnny dokončujú svoju druhú hru VIP TRIP TRIVIA. „Nápad som dostala cestou na dovolenku do Grécka. Má kvízový charakter, ale nechceme, aby to bol iba obyčajný kvíz. Hra je navrhnutá ako príbeh. Hráč cestuje po svete s maskotom Hipstersaurom Rexom, fotí sa s ním, odpovedá na zaujímavé otázky či už zo všeobecného rozhľadu, zo sféry filmu, svetových kuchýň či matematiky. Všetky vedomostné a logické hádanky aj otázky som vymýšľala prevažne sama. Hráč má k dispozícii aj bonusové levely, kde získava rôzne položky, ktoré mu pomôžu prekonávať jednotlivé úrovne. Napríklad jeden je na tému Harryho Pottera, a keď ho úspešne ukončí, získa čarovnú paličku. Ale viac prezrádzať nebudem, lebo hra je vo finálnej fáze dokončenia a mala by vyjsť vo februári – marci 2018. Momentálne pracujeme na preklade otázok, keďže chceme, aby si VIP TRIP TRIVIA mohli zahrať i v zahraničí. Aj táto hra bude bezplatná a určená pre operačné systémy Android a iOS,“ prezrádza Merry a zdôrazňuje, že cieľom startupu je vytvárať hry s odkazom: „Či už ide o vzdelávanie, rozvoj osobnosti alebo upozorňovanie na rôzne negatívne javy, napríklad globálne problémy.“

Uhádnite Merrynu logickú hádanku a vyhrajte! Štyria Mexičania chodia pravidelne v piatok piť, pričom jeden stále nepije, lebo je šofér. Stále si sadnú k dverám a Fernando je k ním vždy najbližšie. Ten, ktorý ma žltý klobúk, sedí oproti šoférovi. Vedľa toho v modrom klobúku je ten, ktorý pije rum. Pivár je oproti Antoniovi. José sedí vedľa toho, kto pije tequilu. Ten so zeleným klobúkom sedí vedľa toho s červeným klobúkom. Pedro sedí oproti Josému. Červený klobúk ma ten oproti Fernandovi. Kto je dnes šofér?

Ak poznáte odpoveď, napíšte nám ju do 17. januára na adresu info@zajtrajsienoviny.sk. Zo správnych odpovedí vyžrebujeme jedného výhercu, ktorý získa tričko a hrnček Hipstersaurus Rex.

Eva Barnišinová


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Vymýšľa vedomostné a logické úlohy do mobilných hier

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems