Srbskí výtvarníci dali ikonám moderný jazyk

| Pozvánky | 25. 12. 2017

Trinásť srbských umelcov pochopilo, že tradičný ikonopis v sebe ukrýva silný umelecký náboj. Svojimi modernými a originálnymi ikonami napomáhajú k „zdnešneniu“ tohto typu výtvarného umenia. Ich kolektívnu výstavu Svetlo duše nájdete v priestoroch košického Centra spirituality Východ – Západ.

Anastasija Čirak: Sv. Zosima a sv. Mária Egyptská (diptych, akryl).

Ikona je posvätný obraz maľovaný na drevenej alebo kovovej tabuli. Ide o viac ako 2000 rokov staré kresťanské výtvarné umenie a vznikalo najmä v kláštoroch. „Je pietnym prejavom, a práve preto bol jeho vývoj akoby zakonzervovaný. Mladí srbskí umelci v ňom vidia obrovský duchovný potenciál pre súčasnosť. Pokúšajú sa o ,zdnešnenie‘ ikony. Aktualizujú ju, aby ikonopisectvo nebolo len remeslom na výrobu kópií a suvenírov, ale umenie, ktoré sa uchováva i rozvíja. Nemaľujú len tradičným spôsobom na drevo, ale aj na plátno. Využívajú pri tom vaječnú temperu, horúci vosk, akryl či tuš. Voľne narábajú so štýlmi. Aj keď sa inšpirovali byzantským kánonom tvorby ikon, slobodne si privlastnili dvetisícročný vývoj európskeho výtvarného umenia, ba čerpali až z antiky. V ich dielach nájdeme prvky z pompejských fresiek či z umenia rímskych katakomb. Niektorí sa kánonu pridŕžajú viac, iní menej. Ale výsledkom je, že ich ikony sú veľmi súčasné a zároveň duchovné. Priniesli nové, svieže, mystické, osobité, súčasno-tradičné a originálne ikonopisectvo,“ zdôraznila na vernisáži 7. decembra Olga Sedrovičová, spoluorganizátorka výstavy.

Výstavu Svetlo duše tvorí 48 ikon od trinástich srbských umelcov.

Osobitosť a moderný jazyk
Cieľom projektu je predstaviť slovenskej verejnosti iný prístup k ikone. Sedrovičová vysvetlila, že výstava má „prezentovať posolstvo východnej duchovnosti, ktorá je pre mnohých veriacich i neveriacich príťažlivá, lebo si istým spôsobom zachovala mystickú hĺbku. Ikona je modlitba perom, štetcom či iným výtvarným nástrojom, ale vždy smeruje k tomu, aby dosiahla hlbiny svetla a ticha. Smeruje k vnútornému“. Páter Juraj Dufka, ikonopisec a vicesuperior komunity jezuitov v Košiciach zdôraznil, že vystavujúci umelci „kultúrne pristúpili ku kľúčovým existenčným otázkam ako viera, nádej, hľadanie lásky a dobra, a na pozadí svojej krajiny dali ikonám moderný jazyk a osobitný prístup. Dnešný človek sa stráca v abstrakcii a potrebuje niečo konkrétne. Ikona mu prináša konkrétne posolstvo viery“.

Nikola Sarić: Parúzia – Druhý príchod Kristov/„Cyklus života“.

Zbierku 48 srbských ikon s biblickými a inými náboženskými výjavmi si môžete prezrieť do 15. januára v Centre spirituality Východ – Západ na Komenského 14.

Eva Barnišinová


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Srbskí výtvarníci dali ikonám moderný jazyk

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems