Po stopách Nového Zélandu

| Cestovanie | 25. 12. 2017

Prvé Cestovateľské kino Úsmev v roku 2018 si to namieri na Nový Zéland. Do krajiny, kde nájdete asi všetko, čo hľadáte. Možno aj pána prsteňov.

Zrejme nikto sa nediví, že Peter Jackson si na natáčanie Pána prsteňov vybral Nový Zéland. Po prvé, Oscarom ovenčený režisér sa u protinožcov narodil a po druhé, asi ťažko by sa hľadala taká nezvyčajná, prírodne obdarená a kontrastná krajina. Gejzíry, divoké rieky, vodopády, jazerá, ľadovce, majestátne hory, vulkány, skalné útvary, oceán, dedinka Hobbiton, ale aj milí obyvatelia, neskutočne chutné ovocie a vynikajúce mäso. To všetko láka turistov do filmovej Stredozeme, a nevadí im, že let z Európy trvá od 13 do 36 hodín aj s niekoľkými prestupmi. A neprekáža to ani Jiřímu Jobánkovi, ktorý študoval a pracoval v Austrálii a už sedem rokov pôsobí ako sprievodca pre cestovnú kanceláriu. O svojich cestách po Novom Zélande porozpráva v Cestovateľskom Kine Úsmev 16. januára 2018 o 20:00. My vás na to trochu navnadíme.

Až na Horu osudu
„Nový Zéland je veľmi rozmanitá krajina, v ktorej nájdete prakticky všetko, čo hľadáte. Ja sa pokúsim zamerať na zaujímavosti, teda na faunu, flóru, mestá, ale aj adrenalínové zážitky. Určite nevynecháme národný park Tongarriro so známou Horou osudu či dedinu Matamata, kde sa nachádza takzvaný Hobitov. Na tomto mieste sa nakrúcali rôzne scény z trilógie Pána prsteňov a v dnešnej dobe sú prístupné verejnosti,“ hovorí Jiří. Na otázku o nezvyčajnostiach v Novom Zélande odpovedá: „Na Zélande je skoro každý deň zemetrasenie. Existuje aj internetová stránka, ktorá vám ukazuje, o akej sile bolo zemetrasenie v daný deň. Naozaj sa to tam deje skoro neustále, ale často sú to slabé otrasy, ktoré človek ani nezaznamená.“ Jiří sa na Nový Zéland dostal prvýkrát v roku 2009 a musel si zvykať na časový posun a riadenie auta na opačnej strane. A keď sa vrátil do Bratislavy, musel si opäť zvyknúť, že ľudia u nás nie sú takí vrúcni a usmievaví ako Novozélanďania.

Redakcia


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Po stopách Nového Zélandu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems