(Ne)napísaný životopis

| Stĺpček | 11. 12. 2017

Nasledujúca kniha môže byť vaším literárnym klenotom. Má takmer 400 strán, originálnu obálku a určite ju neprečítate na jeden dúšok. Ani na dva. Nebola na to určená. Životopis vo veršoch je písaný tak, aby ste ho chceli opätovne listovať, interpretovať, odhaľovať. Aby ste sa stali spoločníkom v tvorivom procese, ktorý obsahuje množstvo prečiarknutých, zamlčaných, zakázaných alebo príkazom zabudnutých slov. Tak, ako to naznačuje titulná strana knihy. Implikuje život a tvorbu spisovateľa Ľubomíra Feldeka.

Životopis vo veršoch je zatiaľ najhĺbavejším a najintímnejším životopisom v slovenskej literatúre. Ako zostavovateľka publikácie Anna Lara podotýka, hoci Feldek oslávil osemdesiatiny, autobiografia nepatrí k jeho tvorivým cieľom. „Je však možná aj druhá úvaha: odkladá to iba zdanlivo, v skutočnosti ju už dávno napísal vo svojich veršoch, prózach, hrách, rozprávkach a fejtónoch.“ Skrátka, žilinský rodák si medvediu službu nerobí. Veď čo už môže byť osobnejšou výpoveďou o jeho životných postojoch ako texty, ktoré v danom čase napísal?

Životopis vo veršoch môžeme čítať rôznorodo. Náhodným výberom alebo upriamením sa na jedno z období autorovho života, v knihe rozdeleného do dvanástich častí. Pre tých, ktorí majú radi poznanie súvislostí, odporúčam začať od konca. Najprv si prečítať stručný životopis Ľubomíra Feldeka (ozrejmí radenie kapitol) a doslov zostavovateľky, ktorá približuje vydavateľský zámer a dotýka sa spoločenského i autorského kontextu Feldekových diel. Nezanedbateľnou časťou publikácie sú Edičné poznámky. Tam, kde je to potrebné, zostavovateľka pripája aj erudovanú poznámku o forme a kompozícii básní.

Už len samotný dotyk s veršami Životopisu podnecuje k pokore voči ľudskej tvorivosti. Na záver prináleží už len rozlúčiť sa s úsmevom. Tak, ako je to Feldekovi vlastné. Napríklad Nápisom na pomníku filozofa (str. 306): „V myslení som bol esom. Myslel som. Preto nie som.“

Alena Štrompová


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: (Ne)napísaný životopis

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems