Mladí grafici a výtvarníci vytvorili retro obaly na šaláty aj tunelové knihy

| K13 a VÝMENNÍKY | 11. 12. 2017

Žiaci zo Školy úžitkového výtvarníctva spojili funkčnosť, fantáziu i kreativitu a navrhli obaly na sušienky aj šaláty. Taktiež predstavili netypické knihy ako Tunel book, Landscape book či Accordion book. Prečítate si ich na výstave Knihy a obaly vo Výmenníku Brigádnická.

Výstava pozostáva z ročníkových projektov žiakov študijných odborov Propagačná grafika a Propagačné výtvarníctvo. Grafici sa zamerali na knižné prezentácie. Prváci predstavili priestorové knihy Tunel books s rastlinnými motívmi. Sú tvorené sériou samostatných stránok, pričom ich základná konštrukcia vychádza z akordeónového alebo harmonikového skladania bočných strán. Druháci vytvorili Landscape books, ktoré pozostávali z voľných grafických listov so zvieracími motívmi. Ide o knihy podobné skladanej a našikmo zrezanej harmonike. „Ako motív som si vybrala leoparda loviaceho v tuneli. Spravila som dve knihy. Tá pre deti je ladená do žltej a fialovej, má oblý tvar a málo vyrezávaných častí, aby sa rýchlo nezničila. Kniha pre dospelých má viac vyrezávačiek a využila som zemitejšie farby, čiernu a oranžovú,“ priblížila svoje dielo študentka Klaudia. Jej o rok starší spolužiaci vytvárali Accordion books – skladané knihy so všívanými stranami. Pedagogička Katarína Fazekašová na vernisáži, ktorá sa konala 28. novembra vo Výmenníku Brigádnická zdôraznila, že takto žiaci „nadobudli iný vzťah ku knihám, pretože predtým si nevedeli predstaviť, akými inými spôsobmi sa ešte dajú vytvoriť a znázorniť.“

Šaláty i mafiny
Mladí výtvarníci sa sústredili na obaly. Prváci ich vytvárali pre sušienky, druháci na zeleninový, ovocný, rybací i kurací šalát a tretiaci navrhovali vizuál na čokoládové mafiny pre diabetikov. Študentka Kristína sa zamerala na deti: „Pre ne je smutné, že nemôžu jesť cukor. Tak som navrhla veselý obal so živými farbami a ilustráciami.“ Jej spolužiačka Jana vytvorila sériu obalov na šaláty. „Vybrala som si retro štýl, keďže teraz sa takmer všetko vracia späť. Písmový fond aj grafiku som sa snažila napodobniť čo najbližšie k retru, takže som použila výrazné farby ako tyrkysovú, žltú či oranžovú. Hlavným motívom je vidlička s obrázkom prísady toho ktorého šalátu, napríklad keď je ovocný, tak je na nej pomaranč.
Výmenník Brigádnická oživilo počas chladných jesenných dní viac ako štyridsať kreatívnych študentských prác plných vtipu, farieb a nápaditosti.

Eva Barnišinová
Foto: autorka


Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Mladí grafici a výtvarníci vytvorili retro obaly na šaláty aj tunelové knihy

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems