Med, medovníky a ich tajomstvá

| Pozvánky | 11. 12. 2017

Do cesta pridám 5 polievkových lyžíc medu a možnože mojej ruke dovolím, aby sa tentokrát šmykla o trošku viac. Prisypem škoricu a rovnako zamiesim perníkové korenie. Po chvíli vykrajujem zvončeky, srdcia, stromčeky. Stačí len 10 minúť v trúbe a vyťahujem sladké medovníky. Žiaden rébus! Ale, aké skutočné tajomstvá ukrýva toto voňavé vianočné pečivo?

Rozlúsknuť záhady, zaujímavosti a preskúmať históriu sladučkých medovníkov Vás pozýva Východoslovenské múzeum, ktoré od 7. novembra do 9. apríla pripravilo výstavu s názvom Tajomstvo medovníkového srdca.

Keď človek zmieša múku a med
Len málokto vie, že tradícia vianočných medovníkov piekla svoju históriu od staroveku. Už v Egypte pochopili, že zmiešaním múky s medom a za pomoci ohňa vyčarujú túto sladkú pochutinu. Med a rôzne výrobky z neho boli prvými sladkými pokrmami človeka. Pôvodné nádoby na výrobu medovníkov boli vyrobené z hliny, no modernizáciou ju vystriedalo aj drevo či plech. A práve drevené a plechové formy z 18. a 19. storočia, ako aj medovníky vyrobené v drevených formách, ponúka výstava Východoslovenského múzea.

Slávni košickí medovnikári
Cesto vyrobené z múky a medu sa môže popýšiť výnimočnou vlastnosťou. Surové vôbec nestráca na kvalite a upečené vydrží veľmi dlho. Hlavnou príčinou tohto javu je práve med, ktorý naň pôsobí konzervačne. A keďže cesto aj výborne formuje, pekárov z neho napadlo tvarovať rôzne figúrky v podobe srdca, koníka, bábiky… Možno práve táto vlastnosť nabádala významnú pekársku rodinu Lefterovcov k otvoreniu medovnikárskej dielne. Eugen Lefter spolupracoval aj s famíliou Novellyovcov. Pripomenúť si tieto slávne košické rody, ako aj genézu medovníkového remesla, súčasné medovnikárstvo a iné zaujímavosti môžete na výstave Tajomstvo medovníkového srdca na Hrnčiarskej 9/A za vstupné 0,50 centov.

Veronika Jenčová


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Med, medovníky a ich tajomstvá

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems