Dobrozvyky

| Editoriál | 25. 12. 2017

Zbaviť sa nerestí a malých „úchyliek“ len preto, že sa začína počítať odznova? Nie, neprosím. Ja si všetky svoje „úlety“ uchovám až za obzor roku 2018. Aj naďalej si vyberiem dni, v ktoré nezhodím pyžamo, prejem sa obľúbených kukuričných chrumiek, zabudnem vypnúť čaj na sporáku, nezaplatím mobil načas a kľúče nechám z druhej strany dverí. Lebo v redakčnom svete termínov, uzávierok, poriadku a gramatiky chcem vypnúť. Zasnívať sa v predstavách, zahľadieť sa do steny, zabudnúť na povinnosti. A viete, čo zaručene zaberá? Seriály. Nesledujem ich každý deň, ani pravidelne, ale raz za čas si na nete stiahnem celé celučičké série a dám si na dva dni pohov. Od rána do rána hltám časť za časťou, ocitám sa vo fantasy Hre o tróny, v mafiánskej Gomore alebo v rodinnej dráme Aféra. Nepotrebujem k tomu pukance ani kávu, len manžela, ktorý pôjde so psom namiesto mňa. Byt neupracem! Ani sa veľmi nevyspím a v pondelok ma možno bude bolieť hlava, ale riadne si to užijem.

Tento zlozvyk má niečo do seba. Sem-tam sa totiž nechám inšpirovať a prehovoriť si do duše. Tak sa stalo pri americkej psychologickej dráme, ktorá popisuje mimomanželský vzťah Noaha Sollowaye a Alison Lockhartovej. Mená vlastne nie sú podstatné. Ani názov seriálu. Dôležitý je nápad, zobraziť jednu situáciu z pohľadov viacerých aktérov. Dve perspektívy, dve verzie, ale len jedna udalosť. Je zaujímavé, ako na ňu spomína otec štyroch detí a ako mladá servírka, ktorej tragicky umrel jediný syn. Tvoria tajný zamilovaný pár. Detektívovi to však líčia každý po svojom. Noah ako príkladný manžel, ponižovaný bohatým svokrom, ktorého zviedla zvodná čašníčka a Alison ako neistá nešťastná žena, ktorú zlomil neodbytný spisovateľ. Do toho pridajte vraždu, kokaín, ďalšiu neveru, problémy s dospievajúcou dcérou, s nepríjemným bacharom a všetko z dvoch uhlov pohľadu. Nie som odborník na seriály, aby som teraz machrovala s hviezdičkami, ale po skončení tretej série som sa vcítila do každej postavy a uvedomila si uhol pohľadu. Doteraz som si myslela, že ľudia sú jednoducho zlí, ale možno sa len na svet pozerajú inými očami a s inými trápeniami.

Nechcem sa zbavovať milovaných zlozvykov a nemám rada predsavzatia. Ale jedno si predsa len dám. Na rok 2018 sa budem snažiť pozerať aj očami iných ľudí.

PS: A vám, milí čitatelia, prajem v novom roku veľa dobrozvykov, zdravie, pokoru a tú, v novoročných pozdravoch nekonečne omieľanú lásku.

Gabriela Krestián Kuchárová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Dobrozvyky

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems