Človek zabudol, že má ruky

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 25. 12. 2017

KOD – Košické otvorené divadlo a študenti Konzervatória Exnárova 8 Košice sa predstavia v spoločnej inscenácii. Moc a všetky jej odtiene stvárnia na javisku v Kulturparku 23. januára o 19:00. KOD okrem toho chystá aj reprízu hry Zatiaľ bez vhodného názvu.

Autorské pohybové divadelné predstavenie 49 odtieňov moci zobrazuje človeka v priereze času a s ním úzko spätú túžbu po moci. Čo musíme urobiť preto, aby sme ju získali? A ako s ňou potom nakladáme? 49 odtieňov moci sú ako stratené ruky. Ľudia sa veľakrát stávajú obeťou systému, druhých, ale aj obeťou seba samých. A tak nasledujú prúd doby, strácajú vlastnú individualitu a stávajú sa bezmocným úbohým jedincom, ktorý zabudol, že má ruky. Mocné ľudské ruky plné svalov, plné krvi ležia vedľa neho zabudnuté. A pritom stratené ľudské ruky majú 49 odtieňov moci…

Z predstavenia Zatiaľ bez vhodného názvu. Foto: archív Výmenníkov

Inšpirácia od Mastrosimoneho
Koncom júna 2017 uviedlo Košické otvorené divadlo voľné spracovanie drámy Like tottally weird od Williama Mastrosimoneho. Americký dramatik a spisovateľ získal za svoju tvorbu niekoľko cien, medzi nimi Zlatý glóbus za televízny miniseriál Sinatra či The Daytime Emmy Award za najlepší špeciál pre deti a rodinu. Like tottally weird napísal počas cesty lietadlom medzi Los Angeles a Seattlom na jeden dych. Na kvalite diela sa to, pravdaže, neodrazilo. William mal dobre známu inšpiráciu – prostredie Hollywoodu a vplyv filmového priemyslu na deti a mládež. A práve táto inšpirácia zaujala Dušana Bajina a na jej základe vytvoril inscenáciu Zatiaľ bez vhodného názvu. Hra plná irónie a čierneho humoru zobrazuje oscarovú herečku a hollywoodskeho režiséra, ktorí sa stanú obeťami útoku dvoch dievčat, veľkých filmových fanúšičiek. Tie chcú zažiť niečo neobyčajné, scény ako z filmu a herečka s režisérom sa tak stávajú zajatcami reality, ktorú sami produkujú. Reprízu tejto hry môžete vidieť 16. januára o 19:00 v Kasárňach/Kulturparku.

Vstupné na obe predstavenia sú 2 eurá.

Divadlo KOD – Košické otvorené divadlo tvorí zoskupenie stredoškolákov, vysokoškolákov a pracujúcich mladých ľudí do 25 rokov. Partia začala spolupracovať ešte na základnej umeleckej škole a pokračujú dodnes. Títo talentovaní ľudia milujú divadlo a sú otvorení všetkým žánrom a formám javiskových predstavení. Uprednostňujú však súčasné hry reagujúce na aktuálne problémy spoločnosti s akcentom na riešenie xenofóbie, drogovej závislosti, pokrytectva, perspektívy mladých ľudí do 30 rokov a okrajové skupiny obyvateľstva. Tvorivý tím pozostáva z približne 10 členov. Ich počet sa mení v závislosti od potrieb konkrétneho projektu. Divadelný súbor vedie režisér Dušan Bajin – režisér, dramaturg, scenárista a pedagóg herectva na Konzervatóriu Jozefa Adamoviča v Košiciach.

Renáta Zolnaiová


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Človek zabudol, že má ruky

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems