Zaujímaví ľudia, silné témy, vysnívané krajiny a úžasné fotografie

| Pozvánky | 13. 11. 2017

Dovolenka nemusí byť len o tom, že navštívite cestovnú kanceláriu, sadnete do lietadla, potom do transferu, vysadnete v ohradenom hoteli a celé dni preležíte v jeho zákutiach. Neznámu krajinu spoznáte, keď sa stretnete s domorodými obyvateľmi, ochutnáte autentickú kuchyňu, uvidíte nedotknutú prírodu, ale aj problémy danej „destinácie“. Presne takéto cestovanie priblíži už 11. ročník festivalu Iné cesty.

Festival organizuje občianske združenie SOSNA a jeho cieľom je hlbšie poznanie málo známych zákutí Zeme. Podujatie chce ukázať aj na dopady globalizácie a spôsoby, ako cestovať zodpovedne voči kultúram a prírode. O tom všetkom budú rozprávať devätnásti cestovatelia od 24. do 25. novembra v aule prof. Prasličku (RBOA5) Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Nepál Himaláje. Foto: Pavol Breier

Prednášky, výstavy, rozhovory
Program dvoch dní festivalu s klubovou atmosférou bude naplnený premietaním fotografií a živým rozprávaním cestovateľov, fotografov, dobrovoľníkov a publicistov. Títo dobrodruhovia pešo, na bicykli, lodi alebo stopom putovali po autentických krajinách a miestach. Martin Bačkor prinesie svedectvo o expedícii na antarktickej stanici, Peter Holubek porozpráva o zimnom prechode cez Severný Ural na lyžiach, Mikuláš Sliacky premietne fascinujúce fotografie z Galapág a Michal Šúr zasa z Aldabry – jedného z najizolovanejších ostrovov na svete. Pavol Breier predstaví oslavy tibetského nového roku v Nepále a Pavol a Zuzana Hulejoví si zaspomínajú na svoj cyklovýlet Latinskou Amerikou. K tomu pridajte ešte svedectvá z festivalu Voodoo v Benine, zážitky z plavby okolo Ohňovej Zeme, rozprávanie o živote dobrovoľníka v Afrike, ale aj o živote s jazernou komunitou v Západnom Kalimantane. Súčasťou festivalu bude tiež výstava fotografii a bannerov s najlepšími prednáškami aj fotografiami z minulých ročníkov, obľúbené „etno“ občerstvenie, predaj kníh a dokumentárnych filmov, čajovňa a rozhovory so samotnými cestovateľmi. Konkrétny program nájdete na s. 12 alebo na inecesty.sosna.sk.

Galapágy. Foto: Mikuláš Sliacky

Prečo Iné cesty?
Zámerom festivalu je ukázať iný pohľad na cestovanie a turizmus, ktorý nie je o „adrenalíne“, ale o hlbšom pohľade na krajiny – najmä tie chudobnejšie – ako aj o citlivom prístupe k ich kultúre a prírode. Festival je aj o hľadaní odpovedí na otázky, ako a prečo človek cestuje a ako by mal cestovať, aby neškodil, ale aspoň trochu pomáhal.

Štefan Szabó


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Zaujímaví ľudia, silné témy, vysnívané krajiny a úžasné fotografie

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems