Tvorivé adventné večery

| Stĺpček | 27. 11. 2017

Knižný veľtrh Bibliotéka je každoročným neriadeným obžerstvom všetkých milovníkov literatúry. Sú to štyri dni preplávané v mori kníh, plné autogramiád a besied s autormi. Zvyšovanie miery nadšenia priamo úmerne znižuje objem účtov a napĺňa kufre, batohy, tašky. Ale nie o tomto bude dnešný stĺpček. Je pravdou, že výber kníh, ktorých je hodno predstaviť, nesmierne vzrástol, no prichádzajúci advent rozhodol. Je tu čas na večery strávené výrobou ozdôb, dekorácií, vencov i darčekov. Inšpiráciou na prežitie Magického adventu môže byť i nápaditá kniha s rovnomenným názvom.

Žiaľ, nepatrím medzi veľmi zručných majstrov schopných vyrobiť skvostné dekorácie takmer z čohokoľvek. Mojím druhým hendikepom sú chabé časové možnosti. Napriek tomu milujem ručne vyrobené darčeky vrátane tých kulinárskych, tiež rôznorodé ozdoby a venčeky. Bohato ilustrovaná kniha Magický advent ponúka množstvo jednoduchých nápadov z (cenovo) dostupných materiálov, prírodnín i potravín. Prvá kapitola s názvom Inšpirujúce adventné dekorácie predstavuje nenáročné, ale estetické ozdoby z vetvičiek, šišiek, jabĺk a voňavého korenia, tiež sladké ozdoby priam na zjedenie, napríklad z perníčkov. Kapitola Rozžiarený vianočný čas prináša originálne návody aranžovania sviec, a musím uznať, že v tejto kapitole sa fantázii medze naozaj nekladú. Veľkolepé dekorácie na stôl už podľa názvu prizvú k nádherne prestretému slávnostnému stolu. Sviatočné ozdoby na stromček určite uspokoja priaznivcov starých tradícií využitím orechov a prírodnín, napríklad hoblín, ale aj moderne ladených estétov a vyznávačov Filigránskych miniatúr. Nuž a nakoniec nesmú chýbať Darčeky pre potešenie, ktoré sa viac-menej zameriavajú na výrobu pohľadníc a drobností, papierových vrecúšok a tašiek na sladkosti a maličkosti. Pomôcť pri ich výrobe môžu aj predlohy v závere publikácie.

Ak ste si kládli otázku, ako v tomto roku kreatívne stráviť obdobie radostných príprav na Vianoce, nápaditá, graficky pútavá kniha s návodmi na vlastnoručne vyrobené dekorácie, Magický advent, môže byť tou správnou odpoveďou.

Alena Štrompová


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Tvorivé adventné večery

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems