Tvoriť – nespať!

| Stĺpček | 13. 11. 2017

Priznám sa, že nie som nadšenec motivačných publikácií plných overených tipov na šťastný život, úspech v práci, prísun peňazí, poriadok vo vzťahoch či v domácnosti. Nezabudnime na rýchle zbavenie sa depresií a nadobudnutie schopností úspešného leadra a psychológa v jednom. Obyčajne sa moja motivácia končí po prehliadnutí niekoľkých strán a citátov, čo stihnem pri nenáhlivom popíjaní kávy. Nevysmievam sa. Veď sama hľadám, čo motivovaní autori vymyslia. Nájdu sa medzi nimi aj odborníci – vtedy človek rýchlo pochopí, že našiel ihlu v kope sena.

Pri poslednom skúmaní ma zaujali tri publikácie zamerané na rozvíjanie tvorivosti. Dve z nich som rýchlo vylúčila. Na meditáciu o žuvaní žuvačky nemám chuť ani čas. Ostala mi v ruke najútlejšia s názvom Nočný zápisník. Podtitul sľuboval Kreatívneho pomocníka na objavovanie toho, čo vám v noci zamestnáva myseľ. Autor, anglický umelec, v úvode upozorňuje, že kniha nedopomôže k lepšiemu spánku. Spánok nahradíme zapisovaním nápadov, postrehov alebo myšlienok, ktoré potrebujeme zo seba doslova „vypísať“. Tvorba a psychohygiena v jednom, podľa toho, ktorú kapitolu si vyberieme. Ako hlása motto knihy: Niet tmy bez svetla.

Časť knihy sa sústreďuje na pozitívne zážitky a spomienky. Napríklad kapitola s názvom Vy. V žiari reflektorov sa ocitne naša najlepšia vlastnosť, vymýšľame seriál o vlastnom živote, píšeme list svojmu staršiemu ja, oceňujeme seba a osoby v okolí. Druhá časť knihy, graficky temnejšia, je zacielená na vypísanie sa z negatívnych zážitkov. Smeruje k eliminovaniu kontraproduktívnych aktivít v živote a radí, ako sa popasovať s rôznymi formami strachu a obáv.

Celá publikácia je graficky nápaditá, hravá, treba do nej písať i kresliť, niekedy supluje denník. Niektoré úlohy ma úplne pohltili, iné zabavili. Otázkou je, čo s tými, ktoré motivujú k vypísaniu sa z ťaživých myšlienok. Vypísanie sa je prvým krokom, spracovanie druhým. A ten už Nočný zápisník nezahŕňa. V každom prípade je jednou z tých kníh, ktoré ponúkajú sebareflexiu a kreatívne vyplnenie času.

Alena Štrompová


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Tvoriť – nespať!

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems