Spoznajte ľudské emócie cez farby, hry a zábavu

| K13 a VÝMENNÍKY | 27. 11. 2017

Medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana v spolupráci s K13 pripravili pestrofarebnú výstavu s názvom Emócie. Jej cieľom je zoznámiť deti aj dospelých s touto „vnútornou“ súčasťou každého z nás.

Námetom na výstavu bola skutočnosť, že časté surfovanie na internete vedie k únave, sklonu k depresii, znižuje schopnosť komunikácie a čo je najhoršie – je návykové. Deti čoraz viac uprednostňujú počítač pred knihami, ktoré by mohli pozitívne rozvíjať emočnú stránku ich osobnosti. Na ňu sa zameriava detská výstava Emócie. „Chceme poučiť návštevníkov o tom, čo to vlastne emócie sú, kde v mozgu ,sídlia‘, aký bol ich vývin, ako ich delíme, ovládame a ako nám pomáhajú. Zistia rozdiely medzi emóciou, citom a pocitom, ale aj to, aká je úloha mozgu pri vnímaní a prejavovaní emócií. Budeme sa venovať aj informáciám o emočnej inteligencii, jej zložkám a poučeniu o sociálnej inteligencii, aby deti dokázali ,čítať‘ v ľuďoch, dostať sa do ,nálady‘ a konať s pocitmi,“ vysvetľuje prvotnú myšlienku a cieľ výstavy Ingrid Abrahamfyová, autorka projektu.

Modrý smútok, žltá radosť
Výstava je rozdelená do piatich častí a každá je venovaná jednej zo základných emócií – prekvapenie, smútok, hnev, radosť a strach. „Sú odlíšené aj farebnosťou. Relaxačné časti projektu striedajú časti určené k pohybovej hre, napríklad v Radosti je to kolotoč či gurmánsky altánok, v Strachu galéria bizarných fóbií… Výstava sa začína zelenou miestnosťou Prekvapenie, obsahuje mnoho informácií o našom mozgu a nervovom systéme. Návštevníci sa stretnú s panelom prekvapení, mozgovým bludiskom i doplňovačkou Poznaj emóciu. Miestnosť Smútku je modrá. Hnev je ladený v červených tónoch s boxovacím maxi hadom a návodmi na to, ako s touto emóciou pracovať a ovládať ju. Najväčšiu žlto-oranžovú miestnosť sme venovali Radosti. Má altánok s interaktívnymi stolíkmi, kolotoč pre malé deti a obsahuje informácie o tom, ako radosť pozitívne pôsobí na naše telo. V poslednej fialovej miestnosti určenej Strachu sa deti aj rodičia zoznámia s bohatým svetom fóbii, napríklad s fóbiou z toho, že sa nám vybije mobil, z práce vo fast foode či strachom z plešatých,“ opisuje Abrahamfyová výsledný projekt, ktorého príprava trvala tri mesiace. Dodáva, že výstava je určená pre deti od 5 do 15 rokov aj dospelých. Jej cieľom je odhaliť nepoznané, pripomenúť zabudnuté a formou zážitkovej pedagogiky informovať, zabaviť a vzdelávať.

Projekt Emócie môžete vidieť každý deň od 8. decembra do 4. marca 2018 (11:00 – 18:00) na prízemí budovy Bravo v Kulturparku (vernisáž bude 7. decembra o 16:00). Vstupné je 1 euro.

Autori projektu Emócie sú Ingrid Abrahamfyová (námet, scenár, dramaturgia, výtvarno-priestorové riešenie), Daniela Mládenková (spoluautorka výtvarno-priestorového riešenia) a Klára Abrahamfyová (výtvarno-technické riešenie).

Eva Barnišinová
Foto: archív K13


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Spoznajte ľudské emócie cez farby, hry a zábavu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems