Spoluvytvoril robota na rozvoz liekov v košickej nemocnici

| Predstavujeme | 13. 11. 2017

Keď budete v nemocnici v Šaci a uvidíte vyspevujúcu bielu skrinku, neľakajte sa. Ide o robota Pathfindera, ktorý personálu pomáha s rozvozom liekov. Na jeho vývoji sa podieľal aj doktorand Milan Biroš z Technickej univerzity v Košiciach.

V jeseni minulého roka sa Milan s tímom prihlásili do súťaže 4th European Industrial Ethernet Award. „Vyvinuli sme Pathfindera – logistického robota určeného na rozvoz materiálu a liekov z internej lekárne na jednotlivé oddelenia v Nemocnici Košice-Šaca. Navrhol som užívateľskú Android aplikáciu, pomocou ktorej je nemocničný personál schopný komunikovať a ovládať robota,“ vysvetľuje Milan. Dôkazom inovatívnosti a kvality projektu Pathfinder bola októbrová účasť tvorcov na slávnostnom ceremoniáli v rakúskom Egelsbergu, kde si prevzali cenu za druhé miesto v rámci najinovatívnejších projektov. Celkovo sa do súťaže prihlásilo 27 tímov z celej Európy.

Milan Biroš sprevádzal malých návštevníkov počas Detskej univerzity TUKE. Foto: Robert Klik

Robot s hudobným vkusom
Pathfinder je autonómne navádzané vozidlo, pohybuje sa samo. Na podbehovom podvozku má platformu, teda priestor pre transportovaný materiál. Robot meria cca 130 cm a váži okolo 85 kg. Milan zdôrazňuje, že Pathfinder nepôsobí rušivo. „Je bielej farby, aby v nemocnici ,nekričal‘ a počas jazdy hrá príjemnú akustickú hudbu (takýmto spôsobom ho ľudia na chodbách neprehliadnu). Ovláda sa pomocou aplikácie – zamestnanci ju majú nainštalovanú v tablete či mobilnom telefóne, alebo priamo na displeji robota. Personál v lekárni otvorí zamknuté dvierka s regálikom, naloží požadované lieky a zadá, kam má robot ísť. Je dobré, že nemocnica v Šaci má výťah na prepravu pacientov na operačné sály, ktorý ovláda operátor. Pathfinder mu odošle SMS s textom, na akom poschodí sa nachádza a kde je jeho cieľ. Keď sa robot dostane na zadané oddelenie, pošle správu personálu, že je predo dverami. Ten môže urobiť dve veci – otvorí dvierka a vyberie materiál alebo Pathfindera pomocou tabletu či mobilu navedie priamo na oddelenie.“

Momentálne sa vylepšuje
S Pathfinderom komunikuje výlučne personál. „Robot nechodí priamo k pacientom. Nebolo to možné, keďže má v sebe uložených niekoľko druhov liekov a zdravotníckeho materiálu (jeho nosnosť je do 60 kg). A tiež sme chceli zabrániť zámene či zneužitiu prístupu k liečivám.“ Milan prezradil, že reakcie nemocničného vedenia i zamestnancov boli pozitívne. „Zdravotné sestry môžu tráviť viac času s pacientmi a nebehať hore-dole s vozíkom po lieky a materiál. Momentálne však Pathfindera v Šaci neuvidíte. V lete sme spustili testovaciu prevádzku. Zistili sme, že nejaké maličkosti môžeme doladiť či vylepšiť. Naším plánom je, aby bol robot do konca roka späť v nemocnici.“

Pathfinder je logistický robot určený na rozvoz materiálu a liekov v nemocnici. Foto: www.smartroboticsys.eu

Slovenský unikát
Na Slovensku je Pathfinder (zatiaľ) jediným exemplárom. „Jeho inovatívnou stránkou je, že pre svoju činnosť nevyžaduje žiadny zásah do infraštruktúry nemocnice. Podobný robot sa nachádza v pražskej Fakultnej nemocnici v Motole, ale ten funguje na princípe magnetických pások nalepených na zemi. „Pathfinder nič také nepotrebuje – pomocou laserov si urobí mapy priestorov, po ktorých sa bude pohybovať. Následne mu nadiktujeme presnú trajektóriu trasy. Podobné roboty sa okrem Česka nachádzajú aj v Rakúsku či Nemecku,“ vymenováva košický doktorand.

Najúspornejšie slovenské auto
Milan je už tretí rok členom tímu Strojníckej fakulty TUKE ako elektrotechnik. Podieľal sa na vývoji úsporného vozidla pre súťaž Shell Eco Marathon. Ide o preteky v najnižšej spotrebe vozidiel. Ich zatiaľ najlepší výsledok dosiahli v tomto roku v Londýne. Skončili na osemnástom mieste (z vyše 50 prihlásených v kategórii vozidiel so spaľovacím motorom) s výsledkom 586,5 kilometra na liter paliva.

Milan Biroš (1990) študuje štvrtý ročník doktorandského štúdia v odbore Elektrotechnické systémy na Katedre elektrotechniky a mechatroniky TUKE. Je členom spoločnosti Smart Robotic Systems, jej cieľom je popularizácia výskumno-vývojových projektov v oblasti robotiky.

Eva Barnišinová


Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Spoluvytvoril robota na rozvoz liekov v košickej nemocnici

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems