Príbeh Ľudovíta Štúra oživí košické divadlo Teatro Sapiens

| K13 a VÝMENNÍKY, Kultúra, Pozvánky | 13. 11. 2017

Na pódiu Výmenníka Brigádnická sa 29. novembra postavia herci z divadla Teatro Sapiens – Laura Koleggová, Ľubo Juhás, Peter Gedeon a Martin Tkáč. Spoločne zrekapitulujú život, prácu a úspech Ľudovíta Štúra, jedného z najväčších slovenských dejateľov.

Aby sme vedeli kým sme, potrebujeme poznať históriu svojho národa a svojej materinskej reči.“ Takto by sa dalo charakterizovať posolstvo divadelného predstavenia s názvom Ľudovít Št(o)úr 1815 – 2015. Inscenácia pod režisérkou taktovkou televízneho a divadelného herca i scenáristu Petra Cibulu ponúkne tour (túru) do minulosti muža, ktorý ovplyvnil našu históriu a s pomocou svojich spolupútnikov spôsobil revolúciu. Hra vyjadruje vďaku všetkým Štúrovcom, ktorí sa zaslúžili o uzákonenie spisovnej slovenčiny. „Boli to mladí ľudia a predovšetkým mladí ľudia sú aj našou cieľovou diváckou skupinou. Chceme ich osloviť a priblížiť im veci, ktoré dnes vnímame ako samozrejmosť, no v skutočnosti boli vykúpené krvou, odhodlaním a odvahou,“ hovoria o inscenácii jeho tvorcovia.

Štúrovci aj ľudové piesne
Vo svojej poetike sa tak znovuzrodia Štúr, Štúrovci, výstup na Devín, prijatie slovanských mien, noviny Orol tatranský, kodifikácia slovenského jazyka či Štúrova reč na Uhorskom sneme. Celá hra bude popretkávaná poéziou Janka Kráľa, Sama Chalupku, Jána Botta či Andreja Sládkoviča, podfarbená motívmi a spevmi ľudových piesní.

29. november od 19:00
Ľudovít Št(o)úr 1815 – 2015
Scenár a réžia: Peter Cibula. Účinkujú: Laura Koleggová, Ľubo Juhás, Peter Gedeon, Martin Tkáč.
Miesto: Výmenník Brigádnická
Vstupné: zadarmo

Renáta Zolnaiová
Foto: ilustračné, pixabay.com


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Príbeh Ľudovíta Štúra oživí košické divadlo Teatro Sapiens

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems