Obrazy trebišovského maliara majú čistú dušu a pozná ich celý svet

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky, Umenie | 13. 11. 2017

Štefan Bubán najradšej maľuje východoslovenský región, ale štetcom zobrazoval aj vojnové tragédie ako Hirošimu a Osvienčim, ekologické témy či abstraktné umenie. V júli oslávil 85. narodeniny a pri tejto príležitosti v Galérii Alfa v Kulturparku predstaví rozsiahly výber svojej maliarskej tvorby s názvom Impulzy a pulzácie 85.

Výstava bude jednou z najväčších retrospektív umeleckej tvorby Štefana Bubána. Niekoľko desiatok olejových i akrylových malieb a kombinovaných techník ponúkne sondu do jeho práce. Výtvarný kritik a historik umenia Ľubomír Podušel povedal, že Bubánove obrazy „majú ,čistú‘ dušu a odrážajú umelcov hlad po večnom poznávaní všetkého. Sú výsledkom poznávania ľudského vnútra a sveta, ktorý je vždy otvorený. Dá sa do neho vstúpiť, aj z neho vystúpiť. Preto je aj svet týchto obrazov jedinečný. Pre neho – i pre nás…“

Štefan Bubán. Foto: vsg.sk

Medzi stovkou najlepších
S menom Štefana Bubána sa spája vývin slovenského maliarstva za posledných štyridsať rokov. Medzi jeho najväčšie úspechy patrí niekoľkonásobná účasť na prestížnej medzinárodnej výstave Jesenný parížsky salón. Na filmovom festivale Cannes v roku 2007 získal zlato spomedzi dvesto výtvarníkov a o rok neskôr ho Asociácia výtvarného umenia v Japonsku začlenila do vydanej medzinárodnej ročenky medzi sto najlepších umelcov z celého sveta. Okrem Slovenska vystavoval na samostatných i kolektívnych výstavách aj v Čechách, Maďarsku, Poľsku, Ukrajine, Švajčiarsku, Rakúsku, Rusku, Rumunsku, Srbsku, Bulharsku, Španielsku, Anglicku, Nemecku, Taliansku, Francúzsku, Belgicku, Izraeli, Cypre, Egypte, Uzbekistane, Turecku či Japonsku.

Z Bubánovej tvorby. Foto: k13.sk

Vernisáž výstavy Impulzy a pulzácie 85 sa uskutoční vo štvrtok 23. novembra o 18:00. Potrvá do 11. februára 2018. Vstupné je 1 euro.

Štefan Bubán (1932) študoval výtvarný odbor na Vyššej pedagogickej škole v Prešove (1953 – 1955) a na Pedagogickej fakulte Univerzity J. A. Komenského v Bratislave (1959 – 1964). Je členom viacerých spolkov a zväzov, napríklad Umeleckej besedy slovenskej, výtvarnej skupiny Giuseppe de Nittis v Taliansku a Societe d´Artes v Paríži. Od mája 2008 má stálu expozíciu v budove Rady Európy v Bruseli. Pôsobí v Trebišove, venuje sa komornej maľbe.

Redakcia


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Obrazy trebišovského maliara majú čistú dušu a pozná ich celý svet

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems