Módny večer plný vášne

| K13 a VÝMENNÍKY | 27. 11. 2017

Móda je vášeň a zároveň aj spoločný menovateľ pre dva unikátne projekty z Výmenníkov. Na jednom móle sa 14. decembra v Kulturparku predstavia návrhy modelov dvoch komunitných skupín z košických sídlisk VYVA a Fairy Fashion. Kým slávnostné uvedenie novej kolekcie je pre VYVU štandardným vyvrcholením celoročného úsilia, pre projekt Fairy Fashion to bude prvý verejný debut.

Radosť spojená s vášňou pre módu je to, čo obom komunitno-umeleckým projektom vdýchlo život a dušu. Značka VYVA funguje od roku 2014 a je známa najmä originálnymi módnymi performanciami, ktoré berú dych. (Napr. prehliadkou na hladine jazera počas tohtoročného festivalu USE THE C!TY). Prvýkrát sa však predstaví s dvomi prehliadkovými formátmi v jeden večer. Skupina tvorkýň z komunity pripravuje Best of VYVA, teda výber toho najzaujímavejšieho, čo doposiaľ vytvorila. Bude to ukážka naj modelov z predchádzajúcich deviatich kolekcií. Novinkou bude kolekcia PURE. Ako špeciálny hosť sa predstaví skupina žien z komunitného projektu Fairy Fashion. Svojimi originálnymi sukňami na každú príležitosť vysvetlia, prečo ženy tak rady nosia sukne.

Kolekcia PURE
Najnovšie modely VYVA predstavujú jemnosť a čistotu v podobe prepracovaných, ale striedmych strihov. Ich dominantou sú jemné farby vanilky, nebeskej modrej, ale aj nežné odtiene prechádzajúce do modrošedej a žltej. Tak ako to už u nás býva zvykom, prehliadka aj kolekcia má nádych príbehu. Tentokrát však príbeh ustupuje do pozadia. „PURE ako jemné, nežné a čisté, je indícia, ktorú dostali dievčatá ako zadanie. Každá z nich musela pri navrhovaní modelov preniesť túto jemnosť do svojho myslenia, ale predovšetkým cítenia. Vznikla tak unikátna kolekcia, ktorá je rozdelená na spoločenské šaty, medzi nimi predstavíme aj svadobný model, ďalej sú to elegantné, príležitostné modely a poslednú časť tvoria casual, teda odevy vhodné na denné nosenie,“ prezrádza Jana Bučková, líderka komunitnej skupiny VYVA. Z tejto kolekcie boli páni, žiaľ, vynechaní, ale modely pre nich VYVA predstaví v úvodnej, výberovej kolekcii módneho večera.

VYVA
Mladá košická módna značka VYVA (skratka je odvodená z miesta, kde vznikla – Výmenník Važecká) je výsledkom komunitno-umeleckého projektu, ktorý na Slovensku nemá obdobu. Nekreuje ju jedna návrhárka, ale skupina žien – individualít a amatérok a všetky spája záujem o módu. Prehliadky nikdy nie sú len prezentáciou odevov, je to performancia, ktorá v sebe snúbi vždy čosi navyše. Pozorný divák zaiste nájde detail – na mieru pripravovaný hudobný sprievod, tanečné kreácie, ručne vyrábané šperky alebo autentickosť nositeliek modelov. Dojmy z videného na móle zakaždým rezonujú v publiku v emotívnom umeleckom zážitku.

Prečo ženy nosia sukne?
Fairy Fashion je módnou dielňou pre deti a dospelých, ktorú vedie Karin Guzaninová vo Výmenníku Wuppertálska. Niekoľko generácií žien, skupiny módnych fanúšičiek zo sídliska KVP či iných častí, pod jej vedením tvorili a navrhovali vysnívané sukne podľa vlastnej fantázie. Výnimočnú originalitu každej z nich dodávajú príbehy, skutočné či vymyslené, namaľované na kuse látky samotnými autorkami.

Prehliadka troch kolekcií: Best of VYVA a PURE od komunitnej značky VYVA a Prečo ženy nosia sukne od projektu Fairy Fashion sa uskutoční 14. decembra o 19:00 v Kulturparku. Vstupenky si môžete kúpiť pred prehliadkou v deň a na mieste konania v informačnom centre Delta. Vstupné je 3 eurá, študenti, dôchodcovia a ŤZP zaplatia 1,50. Viac informácií nájdete na www.vymenniky.sk.

Renáta Zolnaiová
Foto: Jana Bučková


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Módny večer plný vášne

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems