Košickí školáci za kamerami televízií

| Školstvo a vzdelávanie | 13. 11. 2017

Médiá dnes hýbu svetom a pracovať v nich je snom nejedného žiaka už na základnej škole. Preto je dôležité, aby naši budúci moderátori, redaktori či kameramani dostali kvalitný základ. Učili sa o vplyve, ale aj manipulácii médií, získavali zručnosti a rady od ľudí z fachu. Príkladom môže byť Základná škola Ľudovíta Fullu v Košiciach. Vyučuje mediálnu výchovu, založila študentské rádio, noviny, študentskú televíziu a najnovšie so žiakmi vycestovala do najväčších slovenských médií.

Žiaci a zároveň redaktori či moderátori rádií, televízie a časopisov základných škôl Ľudovíta Fullu, Jozefa Urbana a Hroncovej navštívili Bratislavu a nahliadli do zákulisia profesionálnych médií. Zážitkové stretnutie Mladých novinárov vo svete veľkých médií zrealizovala organizácia TADAM, Tlačová agentúra detí a mládeže. Projekt bol zameraný na rozvoj zručností členov redakcií žiackych médií.

Tréma je pocit zodpovednosti
Prvý veľký mediálny výlet žiakov sa začal v známej dedinke Horná – Dolná. Nakrúcanie rovnomenného seriálu odhalilo prácu televízneho štábu, ktorý sa podieľa na výrobe programu. „Naživo“ pokračovali aj druhý deň. Vysielanie Rannej šou vo Fun rádiu priblížilo podstatu improvizácie: ,,Keďže som moderátor v rádiu Mauribox, najviac ma zaujímala návšteva ,Fanka‘. Funguje podobne ako u nás, moderátori sa veľa nasmejú, no všetko má hlavu aj pätu. Junior a Marcel sa priznali, že aj keď sú profesionáli, stále majú trému. Tréma je pocit zodpovednosti. Opäť sa mi potvrdilo, že zmysluplná improvizácia je dôležitá, ale náročná,“ zhodnotil Erik zo ZŠ Ľudovíta Fullu. Z rádia sa mladí novinári presunuli do štúdií televízie JOJ a Markíza. Okrem prehliadky interiérov sa stretli s Anetou Pariškovou, moderátorkou Novín o piatej. Tá neváhala odovzdať niekoľko zo svojich dlhoročných skúseností. Podobne urobil aj Patrik Herman, spomínajúc na svoje televízne začiatky. Mimochodom, pri nakrúcaní Reflexu stáli košickí žiaci takmer bez dychu priamo za kamerami v štúdiu.

Z výletu si mladí novinári priniesli poznatky, ale hlavne motiváciu do ďalšej práce v redakciách a na hodinách mediálnej výchovy. Projekt ukázal, že rozvíjanie mediálnej gramotnosti môže mať i takúto praktickú podobu, atraktívnu pre žiakov. Na záver môžeme podotknúť, že k rozvíjaniu kritického posudzovania mediálnych obsahov na ZŠ Ľudovíta Fullu prispela vlani i redakcia Zajtrajších novín, a to v rámci aktivít pre žiakov druhého stupňa. Tešíme sa na rastúcu konkurenciu.

Alena Štrompová
Foto: archív ZŠ Ľudovíta Fullu


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Košickí školáci za kamerami televízií

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems