Jazykovanie bez slov

Zápisky prvomatky XXI.

| Stĺpček | 27. 11. 2017

Furt sa tu matky sťažujú, aké to majú náročné s deťmi. Vynosiť, porodiť a potom nekonečná starostlivosť. Ale zamysleli ste sa niekedy, čo za strasti zažívajú tie nesamostatné osoby odkázané na nás, pochabých prvorodičov? Rozoberme si takú komunikáciu. Matka trávi s dieťaťom neskutočné množstvo hodín, pozná ho lepšie ako ktokoľvek iný, a predsa svojmu potomkovi často vôbec nerozumie.

Ja som tak v prvých týždňoch absolútne nechápala, čo strašné sa deje, keď idem dcéru prebaliť. Niekedy to zvládla v pohode, inokedy s veľkým plačom. Kontrolovala som teplotu v miestnosti, či ju niečo netlačí, neštípe krém či neškriabe plienka. Na nič som neprišla, hoci jedna udalosť sa začala opakovať a mne to postupne došlo. Plakala vždy vtedy, keď sa ihneď po prebalení pokakala. Ten drobunký človek mi intenzívne dohováral: „Mamo! Neprebaľuj ma, lebo naložím a budeš mať dvojitú robotu!“

Aktuálne má L. 15 mesiacov a hoci skúša prvé slová, najradšej sa dorozumieva krikom. Svoju schopnosť piluje do fistuly a vôbec nás tým neteší, no musím priznať, že všetko je opäť len moja vina. Stavy extrémne totiž nastávajú, keď nechápem, čo odo mňa žiada. Minule sa hrala so svojou obľúbenou „montehračkou“ – vrchnáčikom z PET fľašky. Zabehol jej pod kuchynskú linku. Krik. Vypnem vodu od umývania riadu, vytiahnem vrchnák, umyjem ho od prachu, utriem do sucha, podávam nadšenej lapajke, nech pokračuje v hre a vraciam sa k riadom. Vresk! Ten plastový džad je opäť pod linkou a storka sa opakuje zo päť ráz, vždy so silnejším zvukovým prejavom našej najmilovanejšej. Mňa už svrbí hlava, lebo mi rastie ľavý roh. A v tom, keď sa šiestykrát zohýnam pod linku, L. leží na bruchu, jačí a ukazuje jedným smerom, nachádzam vedľa vrchnáčika stratený diel zo stavebnice. Hľadali sme ho asi mesiac. L. ho našla a svojou rečou mi to intenzívne sprostredkovala… Hovorí sa, že detiská nerozumejú dospeláckej reči. Ja skôr dumem, čo si tak o svojich nechápavých materiach myslia práve deti?

Lucia Radzová
Foto: Ľubka Stanovčáková

Sledujte viac zo života L+L: Zápisky prvomatky na Facebooku


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Jazykovanie bez slov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems