Egypt v Košiciach

| Kultúra, Pozvánky | 13. 11. 2017

V Štátnej vedeckej knižnici v Košiciach prebieha zaujímavý cyklus prednášok zameraných na staroveký Egypt. Laici aj odborníci si môžu vypočuť rozprávanie o vzťahu Egypťanov a Rimanov, či odhaliť tajomstvo o tom, kto postavil egyptské pyramídy.

Cyklus pozostáva z troch prednášok a organizuje ho nezisková organizácia Centrum pre religionistiku a historické štúdiá (CEREHIS) a Štátna vedecká knižnica v Košiciach. Prvá prednáška sa uskutočnila 25. októbra 2017, viedla ju Silvia Štubňová, ktorá študuje na Brown University (USA) a v Košiciach rozprávala o náboženstve, mýtoch a o tom, ako Egypťania vnímali svet okolo seba. Ďalšia je naplánovaná na 22. novembra a úlohy prednášajúcej sa zhostí Tatiana Votroubeková z Karlovej Univerzity v Prahe. Tatiana sa bližšie pozrie na vzťah starovekých Egypťanov a Rimanov. V tretej prednáške 20. decembra Martin Odler z Karlovej Univerzity v Prahe poodhalí, kto postavil egyptské pyramídy.

Aby verejnosť vedela
Prednášky sa začínajú vždy o 16:30 v Kultúrno-vzdelávacom centre Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach na Pribinovej ulici. Po každej nasleduje priestor pre otázky publika a následnú diskusiu s prednášajúcimi, ktorí chodia pravidelne do terénu, a preto nie je núdza o zaujímavosti z praxe a novinky z aktuálnych výskumov. Vstupné je dobrovoľné a nie je potrebné sa hlásiť vopred. Stačí prísť.

CEREHIS vzniklo v roku 2015 a špecializuje sa na výskum v oblasti religionistiky a histórie, ako aj iných príbuzných humanitných vied. Cieľom organizácie je prezentovanie výsledkov výskumov širšej verejnosti, a to najmä vo forme prednášok, štúdií či monografií. V stredu 29. novembra chystá aj vedeckú konferenciu pod názvom Žena na tróne a ženy bez trónu. Viac informácií nájdete na cerehis.sk.

Dominika Nazarejová
Foto: Martin Odler


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Egypt v Košiciach

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems