Židovské tango a jidiš balady v Kasárňach

| K13 a VÝMENNÍKY | 2. 10. 2017

Populárna world music formácia Preßburger Klezmer Band na koncerte v Kulturparku zaspieva zhudobnené balady v židovskom jazyku jidiš. Kapela sľubuje hudobný, duchovný, tanečný aj emocionálny zážitok.

Klezmer je názov pre folklór východoeurópskych Židov a v minulosti bol spájaný predovšetkým s veselými príležitosťami ako svadby, jarmoky či oslavy. Títo Židia pri modlitbách používali hebrejčinu, mimo synagógy hovorili a spievali v jazyku jidiš, ktorý predstavuje zmes stredovekej nemčiny, slovanských a hebrejských výrazov.

Preßburger Klezmer Band vystúpia v Košiciach s projektom Balady (Abrahamson a iní). Foto: Naďa Koščíková

Zhudobnené básne
V jidiš vychádzali noviny, hralo sa divadlo a písala literatúra, osobitne básne. „Mnohé z nich sú také krásne, že k nim bola dokomponovaná hudba, predovšetkým v 20. storočí. A tak vznikli jidiš balady, čo je jadrom nášho rovnomenného projektu. Pri výbere repertoáru sme sa zamerali najmä na nie veľmi známe piesne a kompozície, to však neuberá na atraktivite. Práve naopak. Doplnili sme ich o niektoré náboženské nápevy podobného charakteru v hebrejčine a dve balady sefardských (západných) Židov, ktorí hovorili jazykom blízkym španielčine – ladino. Predstavíme aj diela Arie „Ben Erez“ Abrahamsona (narodeného v Topoľčanoch a pred vojnou tvoriaceho v Bratislave) a Beyle Schaechter Gottesman (dlhodobo pôsobiacej vo Viedni). Nebudú chýbať ani náboženské piesne (jedna z nich je pôvodom z rabínskej školy v Nitre). V jidiš zaznie aj tango, niekoľko tradicionálov a zahráme tvorbu jidiš divy Chavy Alberstein. Projekt Balady (Abrahamson a iní) má hlboký a emotívny rozmer. Špeciálnym prekvapením bude náš hudobný hosť, vynikajúci spevák Juraj Adamuščin, člen Slovenského filharmonického zboru,“ prezrádza Andrej Werner, huslista a vokalista kapely.

Preßburger Klezmer Band s aktuálnym projektom Balady (Abrahamson a iní) vystúpia 21. októbra o 19:00 v Kulturparku. Vstupné je 6 eur v predpredaji (8 eur na mieste). Lístky a bližšie informácie o koncerte nájdete na www.k13.sk.

Bratislavské hudobné zoskupenie Preßburger Klezmer Band vzniklo v roku 1995. Momentálne má sedem členov: Ivana Ecetová (sólový spev), Snežana Jović-Werner/Srbsko (akordeón, sólový spev), Andrej Werner (husle, vokály), Miroslav Lago (klarinet, vokály), Samuel Alexander (kontrabas, sólový spev), Valér Miko (klavír, vokály) a Jano Oriško (bicie, perkusie).

Eva Barnišinová

World music formácia Preßburger Klezmer Band na koncerte zaspieva zhudobnené básne v židovskom jazyku jidiš. Foto: Ondrej Koščík


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Židovské tango a jidiš balady v Kasárňach

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems