Steelpark v sebe spája múzeum, školu aj laboratórium

| K13 a VÝMENNÍKY | 2. 10. 2017

Steelpark oslávi 4. októbra štvrté narodeniny. Pri tejto príležitosti zmenil logo, vynovil webovú stránku, rozšíril ponuku workshopov a aby toho nebolo málo, nechal vyrobiť novú expozíciu s jedenástimi špeciálnymi matematickými hlavolamami aj rébusmi.

Cieľom Steelparku je poskytnúť deťom zmysluplné využitie voľného času, priniesť im zážitky zo spoznávania vedy a rozvíjať ich kreativitu. Žiakov a študentov chce nadchnúť pre štúdium vedných disciplín ako fyzika, matematika či robotika.

Zápalkové hlavolamy pozostávajú až z 36 rébusov.

Logo a web
Od októbra je spustená vynovená webová stránka steelpark.sk. Prináša lepší prehľad o aktivitách i aktuálnom dianí Steelparku a ponúka online registráciu pre školy a väčšie skupinky na jednotlivé workshopy. Novinkou je aj zmena loga. „Má symbolizovať hravosť, zábavu a ich prepojenie so skúmaním. Veda nie je nudná. To je hlavný odkaz, ktorý chce naše science centrum odovzdať deťom a študentom,“ vysvetľuje Renáta Zolnaiová, PR manažérka a prezrádza ďalšiu novotu: „V minulosti mal Steelpark podnázov Kreatívna fabrika. Od toho sme upustili, používame nový – Park vedy. Tým chceme dať najavo ambíciu stať sa zábavno-vedeckým centrom, kde deti nájdu vysvetlenie rôznych teórií zo školských učebníc a popritom sa učia hrou.“

Tangramy v tvare srdca a kruhu.

Nové matematické hlavolamy
Najväčší narodeninový darček tvorí jedenásť matematických hlavolamov. Boli vyrobené špeciálne pre Steelpark v Českej republike. Ide o rôzne rébusy či logické hádanky. Sú interaktívne, takže deti i rodičia sa ich môžu dotýkať. Nájdete medzi nimi tangramy – patria k najstarším tradičným čínskym hlavolamom a rozvíjajú predstavivosť aj jemnú motoriku. Návštevníci si môžu vybrať z niekoľkých tvarov ako štvorec rozdelený na sedem častí, vajíčko, srdce, kruh, pifagor či geogram. Deti pri ich skladaní musia dodržiavať tri základné pravidlá – použiť všetky časti tangramu, dielce sa môžu ľubovoľne otáčať a nesmú sa prekrývať. Malí návštevníci takýmto spôsobom vyskladajú zvolený motív, alebo zostavia vlastný obrázok. K ďalším rébusom patria Tajomné pyramídy (drevený hlavolam zložený zo šiestich priamych a pravouhlých častí) i SomaKocka (sedem drevených 3D tetrisových dielikov, z ktorých je možné poskladať kocku 3x3x3 rôznymi spôsobmi). V Zápalkových hlavolamoch si deti vo dvojiciach vyskúšajú, kto má lepšiu predstavivosť a logické myslenie. Svoje mozočky potrápia aj na hebrejskej Atbash šifre. Pomocou kódovacej tabuľky sa pokúsia rozlúštiť tajnú správu. Posledné hlavolamy Problém s večerou a Zábudlivý historik precvičia detskú kombinatoriku a analytické myslenie. V prvom spomenutom pomôžu filmárom pri natáčaní dokumentu o Ferdinandovi I., konkrétne pri scéne s večerou. Aby bol film historicky presný, na základe dostupných indícií musia zistiť, čo večerali štyria členovia cisárskej rodiny. Pri poslednom hlavolame pomôžu Zábudlivému historikovi zoradiť kráľov. Budú vychádzať len z dejepisných informácií, ktoré si zábudlivec ešte pamätá.

SomaKocka poostáva zo sedmich drevených 3D tetrisových dielikov.

Nový workshop
Medzi pravidelné celoročné projekty Steelparku patrí dvanásť workshopov pre základné a stredné školy. Ich témy sú prispôsobené učebným osnovám. Experimentálne hodiny ponúkajú aj verejnosti, a to pri troch Bádateľských laboratóriách – Zahrajme sa na magnety, Supravodivý vláčik a Matematika hrou. Žiaci druhého stupňa základných škôl a prvých ročníkov stredných škôl sa od októbra môžu tešiť na nový workshop na tému Dokážeme odvážiť vzduch? Mladí vedci na naučia určiť hustotu vzduchu na základe jeho objemu v pumpe a hmotnosti lopty. Pre škôlkarov a žiakov prvého stupňa základnej školy bude opäť pripravená obľúbená staronová Matematika hrou. Jej cieľom je hravou a zábavnou formou vysvetliť sčítanie, odčítanie, párne a nepárne čísla, násobenie a delenie, rysovanie, geometrické tvary a rozvíjať logické myslenie pomocou hier.
Na najnovší workshop a Matematiku hrou (prebiehajú priebežne počas celého roka) je potrebné vopred sa prihlásiť z dôvodu rozdelenia miestností a zabezpečenia lektora. Maximálna kapacita je 16 osôb (workshop)/25 detí (matematika). V prípade väčších skupín je nutné rezervovať dve paralelne bežiace aktivity. „Žiakov rozdelíme do dvoch skupín, kým jedna z nich bude vážiť vzduch, druhá si môže rezervovať inú tému z našej ponuky, alebo si pozrieť exponáty Steelparku so sprievodcom,“ vysvetľuje Zolnaiová.
Bližšie informácie, ako aj možnosť rezervácie, získate na steelpark.sk alebo na mejlových adresách info@steelpark.sk/rezervacie@steelpark.sk, príp. na tel. číslach 0917 178 445, 055/300 93 01.

• SteelPark navštívilo už 76 861 ľudí.
• Pri experimentoch na workshope Supravodivý vláčik sa spotrebovalo 8116 litrov dusíka.
• Deti vyrobili 5495 autíčok v rámci stálej expozície.
• Zlisovalo sa 90 500 plechoviek.
• Na experimenty sa použilo viac ako 4500 marshmallov cukríkov a takmer rovnaký počet čiernych princov.

Eva Barnišinová
Foto: Tibor Czitó


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Steelpark v sebe spája múzeum, školu aj laboratórium

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems