SĽUK zatancuje príbeh o biblickom stvorení sveta

| Kultúra, Pozvánky | 16. 10. 2017

Kniha Genezis predstavuje jeden z najvýznamnejších textov židovského Tanachu a kresťanského Starého zákona. Postavy a príbehy z tejto časti Biblie sú dôležitou inšpiráciou pre umeleckú tvorbu a viaceré z nich sa objavia aj v GENEZIS – najnovšom projekte Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK).

Prostredníctvom nového hudobno-tanečného predstavenia, obohateného filmovou videoprojekciou, ponúka SĽUK odľahčený pohľad na morálny príklad knihy Genezis. V hudobnom spracovaní, choreografiách, textoch, projekcii, scéne i v kostýmoch sa tvorcovia síce zamerali na súčasné inscenačné postupy, ale na scéne je zjavné spojenie s tradičnou ľudovou kultúrou.

GENEZIS je strhujúci príbeh o biblickom stvorení sveta a o prvých ľuďoch.

Stvorenie sveta a mravnosť
GENEZIS mal premiéru vo februári tohto roka. Je určený pre súčasného náročného diváka. Jeho cieľom je, aby si milovníci divadla, hudby a tanca našli cestu aj k ľudovému umeniu a folklóru. Pri príprave sa tvorcovia sústredili najmä na dve kľúčové témy z knihy Genezis. Prvou je samotný akt tvorby, pri ktorom metaforicky vnímali paralely medzi stvorením sveta a tvorbou umeleckého diela. Druhou témou je aktuálnosť mravného posolstva pre súčasnú dobu. Vystúpenie pozostáva zo šiestich častí: Stvorenie sveta a prvých ľudí, Kain a Ábel, Skazenosť ľudstva, Potopa, Babylonská veža a Rodokmeň ľudstva. Predstavenie je popretkávané vtipnými slovnými komentármi troch známych hercov – Františka Kovára, Petry Molnárovej a Reného Štúra, ktoré zaznievajú z playbacku k filmovej projekcii. Príprava projektu trvala približne rok a pol. Vystúpi v ňom 24 tanečníkov a jedna speváčka.

Z vystúpenia GENEZIS – najnovšieho projektu SĽUK-u.

Vychutnajte si úžasné choreografie, výtvarné kreácie, podmanivú hudbu a strhujúce interpretačné výkony SĽUK-u v najnovšom projekte GENEZIS 13. novembra o 19:00 v Divadle Grand (Dom kultúry Jumbo). Vstupné je 19 – 22 eur. Lístky zakúpite cez sieť Ticketportal.

Eva Barnišinová
Foto: Ctibor Bachratý


Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: SĽUK zatancuje príbeh o biblickom stvorení sveta

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems