„Rozmanitosť nás robí jedinečnými, spája nás ľudskosť,“

je heslom tohtoročného festivalu Rozmanitosť

| K13 a VÝMENNÍKY | 2. 10. 2017

Piaty ročník festivalu Rozmanitosť sa dotkne témy utečenectva. Jeho cieľom nebude kritizovať, politizovať či niečo generalizovať, ale zmierniť xenofóbiu v spoločnosti cez príbehy konkrétnych ľudí. Program sa začína 3. októbra výstavou Daniely Krajčovej a končí 7. októbra Polievkovým festivalom.

Každý rok sa festival zameriava na inú tému i menšinu a tentokrát je to dobrovoľná pomoc na utečeneckých hraniciach a táboroch. „Hlavnou líniou piateho ročníka je priblížiť osobné motivácie a skúsenosti ľudí zo Slovenska, ktorí sa z vlastného presvedčenia rozhodli pomáhať v utečeneckej kríze. Kľúčové sú pre nás tri pojmy, dôležité pre existenciu rozmanitosti: Ľudskosť, skúsenosť, pochopenie,“ hovorí dramaturgička Ľudmila Horňáková. Festival ponúka iný uhol pohľadu. Jeho cieľom nie je kritizovať, rozdeľovať, útočiť, politizovať, osočovať, generalizovať či bagatelizovať, ale hľadať spoločný základ rôznych uhlov pohľadov cez osobnú skúsenosť jeho hostí, pokúsiť sa o objektívnosť cez dialóg a zmiernenie xenofóbie v spoločnosti. Chce prispieť k pochopeniu a úcte k inakosti a zvýšeniu tolerancie v spoločnosti. A čo festival ponúka? Môžete sa zapojiť do šitia nosičov pre bábätká, ktoré poputujú matkám v núdzi, navštíviť výstavu výtvarníčky Daniely Krajčovej, ktorá sa dlhodobo venuje téme utečenectva a integrácie cudzincov, vypočuť príbehy dobrovoľníkov, ktorí utečencom pomáhali na hraniciach a pochutnať si na najrozličnejších polievkach na Polievkovom festivale. Súčasťou programu budú aj celodenné školenia pre študentov stredných a vysokých škôl zamerané na rôzne metódy zvýšenia tolerancie v praxi.

Tímy varia polievku v originálnom oblečení. Foto: Michaela Eliáš

Počestní pocestní Daniely Krajčovej
Výstava predstavuje prierez tvorby autorky Daniely Krajčovej. Viaceré vystavené diela vytvorila participatívne spolu s utečencami v pobytovom tábore v Rohovciach alebo na workshopoch v Bratislave. Časť jej prác zobrazuje osobné príbehy konkrétnych ľudí, vďaka čomu môžu návštevníci vidieť problematiku utečeneckej krízy nie ako problém anonymnej masy, ale ako konkrétne príbehy jednotlivcov. Daniela tiež vyjadruje kritiku slovenskej spoločnosti či slovenského migračného právneho systému pre jeho zložitosť a neprehľadnosť.

Slávnostné otvorenie výstavy sa uskutoční 3. októbra o 18:00 v budove Bravo v Kulturpaku a sprístupnená bude pre verejnosť aj počas Polievkového festivalu 7. októbra od 14:00 do 17:00. Potrvá do 6. novembra.

Vytvorte domov pre deti na ich mamách
Workshop Domov na mamKE je inšpirovaný iniciatívou mamičiek Domov na mame, ktoré pomáhajú mamám zasiahnutým utečeneckou krízou, a to prakticky – prostredníctvom šitia nosičov pre bábätká. Cieľom je zozbierať čo najviac nosičov a pomôcť tak putujúcim rodinám. Workshop sa uskutoční 5. októbra od 13:00 do 19:00 vo Výmenníku Važecká. Účastníci budú šiť ergonomické detské nosiče pod vedením lektorky Jany Kadaňkovej. Tie sa prostredníctvom dobrovoľníkov a humanitárnych organizácií odvezú priamo na miesta, kde sú najviac potrebné. Workshop je zadarmo.

Polievkový festival 2016. Foto: Michaela Eliáš

Polievkový festival
Festival vo festivale, aj takto by sa dal charakterizovať Polievkáč, ktorý je oslavou rozmanitosti. Hoci sa verejnosti môže zdať, že ide o klasický food festival, nie je tomu tak. Vznikol z ušľachtilej myšlienky zmierniť xenofóbiu a intoleranciu v spoločnosti a ukázať bohatú kultúrnu a národnostnú rozmanitosť obyvateľov Košíc. Každý polievkový tím sa ho zúčastňuje dobrovoľne na základe výzvy na prihlasovanie. Tento rok sa program rozšíril na dve pódiá. Na prvom zaspieva speváčka Janais so kapelou, druhý bude patriť komunitám aj menšinám a ich vystúpeniam, či už pôjde o tanec, spev alebo čokoľvek iné. Celé je to v ich réžií, aj organizátori sa nechávajú prekvapiť. Súčasťou festivalu bude detský program i krst polievkovej knihy receptov z posledných dvoch ročníkov. Knihu rozmanitých košických polievok si môžete zakúpiť priamo na mieste.

Polievkáč začína 7. októbra o 14:00 a potrvá do 17:00. Na výber bude 40 rôznych polievok, lístky môžete kúpiť v predpredaji do 6. októbra za 3 eurá (5 polievok) alebo priamo na mieste v deň konania 7. októbra za 5 eur (5 polievok). Viac info nájdete na polievkac.sk.

Program festivalu Rozmanitosť

Počestní pocestní|Vernisáž výstavy D. Krajčovej
3. 10. až 5. 11. od 18:00 do 19:30
Kulturpark

Domo na mamKE|Workshop
5. 10. od 13:00 do 19:00
Výmenník Važecká

Polievkový festival
7. 10. od 14:00 do 15:00
Kulturpark

Cesta do neznáma|Iný uhol pohľadu
Živá knižnica
7. 10. od 15:00 do 17:00
Kulturpark

Renáta Zolnaiová


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: „Rozmanitosť nás robí jedinečnými, spája nás ľudskosť,“

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems