Pozývame na cestu do nanosveta

| K13 a VÝMENNÍKY | 16. 10. 2017

Nanosvet tvoria objekty menšie a tenšie ako 100 nanometrov. A 1 nenometer je 1 x 10-7cm. Takéto malé častice sa nachádzajú takmer všade okolo nás. Od kozmetiky, cez medicínu až po strojárstvo. Aj preto je dobré, aby sme ich poznali. Výmenníky pripravujú putovnú nanovýstavu pre žiakov základných a stredných škôl, ale aj laickú verejnosť. A bude to zážitkové objavovanie!

Výstava Cesta do nanosveta ponúka v zrozumiteľnej reči systematický pohľad na základné fenomény a javy v nanosvete. Ukazuje nástroje na ich skúmanie, základné výrobné postupy používané v nanotechnológiách, zaujímavé vlastnosti nových a netradičných materiálov, ale aj trendy v nanomedicíne či v nanoelektronike. Návštevníci sa vďaka nej dozvedia, v ktorých oblastiach každodenného života sa nanotechnológie využívajú. Všetky tieto zaujímavé fakty sú doložené takmer dvoma stovkami unikátnych snímok získaných zo slovenských aj zahraničných výskumných laboratórií a americkej siete NISE (National Informal STEM Education Network), ktorá v USA zastrešuje nanoedukačné výstavy v múzeách a vedeckých centrách. Súčasťou budú aj praktické ukážky niektorých nanoexperimentov a nanomateriálov.

Kto je za tým
Iniciátorkou výstavy je Zuzana Tkáčová, ktorá vyštudovala umelú inteligenciu na TU v Košiciach. K nanotechnológiám sa prvýkrát dostala ako stredoškolská učiteľka v pilotnom európskom projekte NANOYOU (Nanotechnology for Youth). V rámci neho sa na školách v celej Európskej únii pripravovali a overovali učebné materiály a aktivity zamerané na nanovedu a nanotechnológie. Po skončení tohto projektu vyštudovala Zuzana nanoedukáciu na Central Michigan University a bionanotechnológie na Universität Kaiserslautern. Na Slovensku v spolupráci s metodicko-pedagogickým centrom rozbiehala špecializované nanovzdelávanie učiteľov prírodovedných a technických predmetov. V súčasnosti pracuje v Ústave informatiky Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach ako expert pre didaktické inovácie v národnom projekte IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie.

Výstava Cesta do nanosveta sa uskutoční 6. novembra o 17:00 vo Výmenníku Važecká.

Renáta Zolnaiová
Foto: ilustrančné, zdroj: Google


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Pozývame na cestu do nanosveta

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems