Košický študent pri natáčaní slovenského kinohitu Čiara

| Predstavujeme | 2. 10. 2017

Film Čiara počas prázdnin vypredával kinosály po celom Slovensku, videlo ho viac ako 110 000 divákov. Málokto však vie, že na ňom stredoškolák Adam Sabadoš pracoval ako asistent kameramana aj klapka.

Košičan Adam Sabadoš sa zúčastnil týždňového natáčania Čiary na Ukrajine. Bol asistentom kameramana. „Pomáhal som mu vybaľovať a skladať techniku, nastavovať kamery, rozložiť statívy na potrebné miesta, debatoval s ním o tom, kde ich položiť, ako ich rozostavať, aby sme mali dobré zábery, aký uhol na snímanie by bol pri tej ktorej scéne najlepší a podobne. Bol som človek, ktorý pozoroval prácu kameramana a musel pohotovo reagovať na jeho príkazy. Keď sa nakrúcalo, sledoval som okolie kamery. Možno to znie nudne, ale pri takomto veľkom projekte bolo neprípustné, aby sa kamera pri pohybe zavadila o kábel, nebola v rovnováhe alebo sa, nebodaj, prevrátila. Na toto som zvlášť dbal pri natáčaní pohrebnej scény, keďže sa točila na cintoríne. Musel som dávať veľký pozor na to, či technika nestojí na mäkkej hline. Ak čo i len hrozilo riziko prepadnutia, hneď som kameru podkladal oceľovou konštrukciou. Pri scéne v kostole som pomáhal stavať kamerový žeriav. Problém bol v tom, že kostolík bol malý a techniky veľmi veľa. Šlo o dennú scénu, no my sme ju natáčali v noci. Namáhavé bolo aj prenášanie boxov s kamerovou technikou – niektoré mali aj dvadsať kíl,“ vymenováva Adam svoje úlohy. Pri natáčaní si vyskúšal aj pozíciu klapky. „Najnáročnejšie bolo, keď išiel Tomáš Maštalír s brokovnicou za priateľom svojej dcéry – vtedy som musel vonku pred budovou klapnúť a rýchlo utekať hore do bytovky, aby som tam klapol na druhú kameru.“ Na filmovanie v Užhorode spomína s úsmevom. „Do konca života nezabudnem na jednu vtipnú príhodu. Je viac-menej známe, že Ukrajina má ekonomické problémy. S hercom Martinom Salachom sme nestihli večeru, lebo sme pracovali do polnoci. Tak sme sa vybrali do mesta na taxíku. Ten sa doslova rozpadával a my sme sa báli, že niekde na ceste ostaneme sedieť iba v sedačkách. Našťastie sme došli do obchodu i späť a nič sa nestalo. Najviac som sa nasmial asi s Andy Hrycom, najmä pri natáčaní scény hromadnej bitky v kultúrnom dome. Aj keď to pôsobilo chaoticky, všetko bolo natrénované. Ale i tak som sa bál, že niekto po mne niečo omylom hodí.“
Čiara je prvý veľký projekt, na ktorom Adam spolupracoval. Filmový štáb si ho vybral na základe odporúčania školy. Na pľaci patril k najmladším členom (mal 17 rokov) a priznáva, že sa cítil ako Alenka v krajine divov.

Adam Sabadoš. Foto: Bettina Krištófová

Vlastný film
Adam momentálne pracuje na vlastnej snímke. „Pôvodne to mal byť sedemminútový školský projekt k maturitnej skúške, rozhodol som sa však natočiť približne polhodinovú snímku na vlastné náklady. Témou je riešenie medziľudských vzťahov a boj v hlave hlavného hrdinu vo vzťahu k rodičom i priateľke. Ide o puto medzi otcom a synom. Každú nedeľu chodia na prechádzky do lesa. Postupne prichádzajú zmeny – chlapec si nájde priateľku, zomrie mu mama a nakoniec umiera aj on. Otec stále čaká na svoje dieťa, aby sa mohli spoločne prejsť, aj keď vie, že to sa už nikdy nestane,“ prezrádza Adam časť deja. Aktuálne finalizuje scenár a plánuje natáčacie dni.

Vyslanec mieru
Počas strednej školy sa Adam začal zaujímať o grafiku. Práve s ňou je spojený jeho ďalší študijný úspech – víťazstvo na celoslovenskej súťaži Vyslanec mieru v kategórii výtvarné umenie do 20 rokov. „Pôvodne som sa nechcel zapojiť. Avšak zaujal ma jej názov i téma – šírenie mieru. Uvedomil som si, že ľudia sú denne na sociálnych sieťach, ale tie zväčša prinášajú negatívne správy. Keďže som chcel vytvoriť niečo pozitívne, osviežujúce, urobil som grafiku na základe facebookového tlačidla Share (zdieľať, šíriť) a modrej holubice, ktorá bola logom súťaže. Myslím, že sa porote páčilo prepojenie symbolu mieru a jednej z najpoužívanejších sociálnych sietí, ako aj jednoduchosť výsledného vizuálu. Nebol preplnený obrázkami ani farbami. Som presvedčený, že v minimalizme je krása, len ho treba správne poňať.“

Adam Sabadoš (1999) študuje kameru, strih a zvuk na Súkromnej strednej umeleckej školy filmovej v Košiciach.

Eva Barnišinová


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Košický študent pri natáčaní slovenského kinohitu Čiara

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems